Цените на свинете в Китай са в свободно падане, паника на пазара

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

В Китай цените на прасетата продължават да падат. Това има тежки последици не само за китайския пазар, но и за световната търговия.

Земеделските стопани и големите индустриални свиневъди в Китай все повече работят на червено . Избухва паника и прасетата се продават по -рано от необходимото, за да се постигнат още по -добри продажби. Това обаче ще ускори низходящата спирала в цените на свинете .

Големите износители – САЩ, Европа също трябва да намалят цените си, за да могат изобщо да доставят до Китай и да останат разумно конкурентоспособни. Разбира се, това има значителни последици за цените на свинете на вътрешните пазари, коментират немските медии.

Причината за спада на цените е много силния ръст на китайското стадо свине, въпреки случаите на АЧС. На фючърсния пазар в Далян цените на живите прасета спаднаха с повече от 6 на сто само тази седмица и достигнаха ново най -ниско ниво от едва 16.085 юана за килограм живо тегло, това е около 2.11 евро.

Китайската асоциация за животновъдно земеделие призова китайските фермери: „Във време на спад на цените, не се паникьосвайте, не се поддавайте на слухове и планирайте производството с хазартно мислене“.

Цените на прасетата са паднали доста под себестойността

Китайските анализатори отбелязват, че „ златният век“ на печалбите от свинско месо е приключил, тъй като цената на живите прасета вече е паднала доста. Цената на дребно на свинско падна до 24,60 юана за килограм, което е намаление с повече от 50 процента в сравнение с 59,64 юана през февруари 2020 г.

Със спада на цените, малките прасета също са поевтинели. Съобщава се, че развъдните ферми са реагирали чрез унищожаване на по -малко продуктивните разплодни свине. Китайски свиневъд споделя пред Global Times, че цените на прасетата падат, въпреки че разходите растат. “В сравнение с началото на годината, цената на фуража се е увеличила с 30%, докато пазарната цена за прасетата е спаднала с 60%”, каза фермерът. „Губя близо 800 юана от всяко продадено прасе, но ако продължа да ги държа и храня, ще загубя още повече пари“, добавя той.

Цените на живите прасета се сринаха, защото предлагането се повиши рязко. Около 22 милиона прасета бяха заклани през юни, 66 % повече от предходната година. През втората половина на годината обаче се очаква общото потребление отново да се повиши поради спадане на потребителските цени, което може да означава, че свиневъдството ще се върне към нормалните нива на печалба, твърдят служители в Министерството на земеделието.

Около 45,6 милиона свине майки са отглеждани в края на юни. Това е с около 2% повече, отколкото в края на 2017 г., последната година преди избухването на африканската чума по свинете. Министерството обяви през юли, че се стреми към стадо свине от 43 милиона животни до 2025 г.

Популацията на прасета в Китай е била 439 милиона животни в края на юни, казва министерството, което е приблизително същото като в края на 2017 г. Броят на прасетата през юли се е увеличил отново с 0,8% в сравнение с предходния месец и е с около 31% по -голям от година по -рано.

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА