През второто тримесечие на 2024 г. в Европейския съюз се наблюдава понижение в цените на селскостопанската продукция и ресурсите, които не са свързани с инвестиции, според данни на Евростат. Средната цена на селскостопанската продукция намалява с 3% спрямо същия период на предходната година. Междувременно цените на стоките и услугите, използвани в селското стопанство (като енергия, торове и фуражи), спадат със 7%.
Спад в цените на селскостопанската продукция
Сериозни понижения на цените се отчитат при някои ключови продукти. Цените на яйцата са намалели с 15%, зърнените храни с 14%, а фуражните растения с 13%.
В същото време, някои продукти като зехтина и картофите отбелязват ръст – съответно с 41% и 10%, главно поради недостиг в доставките.
Променливи цени при плодовете и зеленчуците
Цените на плодовете и зеленчуците остават сравнително стабилни, с леки колебания от 3% за плодовете и 1% спад при зеленчуците. Въпреки това, при отделни продукти се наблюдават значителни разлики. Например при лимоните и лаймовете се отчита понижени с 48%. Плодовете от субтропичен и тропичен климат са поскъпнали с 51%. При зеленчуците, цените на лука и доматите са спаднали значително, съответно с 46% и 27%, докато пресните бобови растения и карфиолът отбелязват увеличение.
Намаление при ресурсите
При ресурсите, които не са свързани с инвестиции, най-сериозен спад е отчетен при торовете и подобрителите на почвата (-19%) и фуража за животни (-13%).
Различия в цените на национално ниво
Повечето страни от ЕС отчитат спад на ценитe на селскостопанската продукция, като най-големи понижения са регистрирани в Унгария (-13%), Полша (-12%) и Чехия (-10%). В същото време, в страни като Гърция (+8%), Латвия (+4%), Кипър и Ирландия (+3%) цените се покачват.
Прогнози и бъдещи очаквания
Спадът на ценитe през 2024 г. следва период на значителни увеличения през 2021 г. и 2022 г. и може да сигнализира за стабилизиране на селскостопанските пазари в ЕС, въпреки предизвикателствата, свързани с климатичните условия и промените в доставките.