Цените на рапицата падат рязко заради евтин внос от Украйна и сътресения на пазара на масла

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Цените на рапицата в понеделник паднаха с 10 евро до 556 евро за тон, след като в петък се свиха с 6 евро. Това са най-ниските цени на рапицата от август 2021 г. Основна причина за сегашния срив в цените е спадът на цените на палмовото масло и падащите цени на соята. Но високият и много евтин внос на рапица от Украйна също оказва голям натиск.

Резкият спад при палмовото и соевото масло също повлече надолу цените на рапицата и всички останали маслодайни семена. Декемврийският договор за палмово масло падна в текущата търговия на малайзийската фондова борса с почти 60 USD за тон до 833 USD за тон, съобщава agrarheute.

Соята също поевтиня за втори пореден ден в понеделник, падайки доста под тримесечния връх от миналата седмица. В случая със соята, търговците очевидно се страхуват, че заради новите нови случаи на COVID-19 в Китай ще намалее търсенето.

Масовият внос на рапица в ЕС също оказва натиск върху цените. От 1 юли до 4 декември страните от ЕС са внесли около 3,1 млн. тона рапица от трети страни. Това е ръст от 900 000 тона или над 40% спрямо предходната година. Най-големият доставчик е Украйна с 2,1 млн. тона или 68% от обема на доставките. До момента 373 000 тона са отишли ​​за Германия, 400 000 тона за Франция и 592 000 тона за Полша. FOB цените за вносна рапица в Украйна са 535 USD на тон според проучванията на Комисията – в същото време рапицата струва около 600 USD на тон във френските експортни пристанища и поне 684 USD на тон в Канада.

В своя доклад за маслодайните семена миналия петък Министерството на земеделието на САЩ (USDA) леко повиши прогнозата си за глобалните крайни запаси от соя, като същевременно намали търсенето на биогорива в САЩ поради новите регулаторни изисквания, което предизвика рязък спад в цените на соевото масло.

Министерството на земеделието на САЩ също каза в доклада си, че сега очаква глобалното производство на соя да достигне 391 милиона тона, спрямо предишната прогноза от 390,5 милиона тона.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама