Цените на млечните продукти в ЕС се стабилизираха на седмична база

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

През изминалата седмица цените на млечните продукти, отчитани на международната платформа за търговия Global Dairy Trade (GDT), отбелязват стабилност за първи път след тенденцията на спад, която се наблюдаваше от януари 2020 г. досега.

Индексът на всички млечни продукти, търгувани през платформата, отбеляза ръст с 1,2% спрямо средата на март. Преди това имаше спад с 12% в продължение на 4 поредни седмици, предава schweizerbauer.ch.

Сбъднаха се очакванията за последния търг на GDT, посочва Майк Кронин, мениджър във Fonterra, цитиран от Agra Europe. Клиентите от Китай са се завърнали на платформата, което е надежда за възвръщане към нормалното функциониране на икономиката на азиатския гигант.

Решаващите фактори за възходящата тенденция бяха продажбите на основния търговски продукт, пълномасленото мляко на прах. Договорите, предлагани за него, достигнаха средно $ 2820 / т при всеки кръг на търговията и за всяко качество. Това представлява увеличение с 2,1% в сравнение с предходния търг. Цената на маслото се повиши още по-силно с 4,5% до $ 4,263 / т, което представлява нов връх за тази година. Търговците на дехидратирана млечна мазнина успяха да реализират 0,4% повече продажби в сравнение с търга преди три седмици.

Цената на сиренето чедър се повиши с 0,2% до $ 4,395 / т. Имаше обаче и продукти, които се продаваха по договори с отстъпки. Средният приход на тон обезмаслено мляко на прах е намалял с 0,8% в сравнение с търга в средата на март до 2,514 долара / т. Според Кронин обаче равнището на цените е било значително по-високо от сегашните цени в Европейския съюз и САЩ, което прави маржовете възможни.

Единственият доставчик Fonterra трябваше да приеме отстъпка от 2,6% до $ 9,717 / т при продажбата на казеин. Продуктът обаче беше едва под петгодишния си връх. При млякото на прах се наблюдава спад в цените от 11,9% до $ 2,446 / тон в сравнение с предходната дата на търговия с този продукт, която беше в началото на март.

ЕТИКЕТИ:
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА