Изчезват прогнозите за дългосрочен недостиг на пазара на зърнени култури

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Борсите са безмилостни – всяка информация веднага се обръща в цени, а всеки слух в прогноза.

Досегашните прогнози за дългосрочен недостиг на пазара на зърнени култури сякаш изчезват в момента. Очевидно има две причини за това – от една страна, настоящите оценки на реколтата са по-големи, отколкото преди няколко седмици. Това важи особено за европейските страни, включително за Русия и Украйна. От друга страна, правителството на САЩ предизвика масови вълнения на пазарите с многократни съобщения за евентуално намаляване на задължителната горивна смес от бензин и биодизел.

Тези съобщения изпратиха цените на царевицата и соята по спирала надолу, тъй като големи части от реколтата от царевица в САЩ се използват за производство на биоетанол. Засега обаче е напълно неясно колко голяма ще бъде наистина новата реколта от царевица и соя в Щатите. От седмици е изключително сухо в целия царевичен пояс на Средния Запад. Това вече доведе до значителни корекции на потенциала за печалба. Пролетната пшеница в северната част на САЩ и в Канада също е пострадала значително от липсата на дъжд.

Нови данни за възможния размер на реколтата от зърнени култури в САЩ ще станат ясни от доклад, който ще бъде публикуван на 30 юни. Тогава USDA ще каже колко царевица, соя и пшеница в действителност са засадили американските фермери.

Европейците се насочват към експортните пазари

Европейската анализаторска фирма Strategy Grains повиши значително прогнозата си за износ на обикновена пшеница от ЕС миналата седмица. Причините са очакваната по-голяма реколта и атрактивните цени в Румъния, България, Германия, Полша и балтийските страни – в сравнение с Русия, се казва в нея. Доставките от ЕС ще бъдат много добри, смятат анализаторите.

Дъждът и хубавото време миналия месец насочиха прогнозите за европейската реколта от пшеница значително нагоре. В новия сезон, който започва през юли, конкурентните цени също ще помогнат на страните от ЕС да постигнат голям износ, пишат анализаторите от Strategy Grains. Данъкът върху износа в Русия също задържа износа от Черно море, въпреки че реколтата там също наскоро беше ревизирана нагоре и цените на руската пшеница падат. Повечето анализатори са убедени, че ако руските експортни бариери останат, част от търсенето ще се измести към ЕС, съобщават немските медии.

Франция също съобщи за допълнителни предварителни продажби на Китай. През пролетта търговците вече бяха докладвали за китайски покупки на около 1 милион тона пшеница от новата френска реколта. Очевидно сега са направени още сделки. Силните френски продажби за Китай могат да дадат възможност на германските и полските износители да осъществят по-голям износ за Алжир и други типични френски страни купувачи, смятат наблюдателите на пазара.

Очаква се също, че Иран ще остане важен пазар за продажби на немска пшеница. Значителната несигурност за цените на пшеницата обаче продължава от развитието (включително митническата политика) в Русия и Украйна. В момента обаче двете страни очакват много големи реколти.

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА