Цената на хляба пада само с по-нисък ДДС

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Промяна в цената на хляба няма да има, защото производствените разходи продължават да нарастват при преработвателите. Макар че житото е евтино, останалите харчове на фирмите в бранша се покачват – петролът поскъпва, а в бюджет 2017 г. е заложена минимална заплата 460 лева, което ще се отрази в заплащането на труда в бранша. Единственият начин да се понижи потребителската цена на хляба е като се намали Данък добавена стойност, коментира пред „Агрозона“ Марияна Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите.

Докато ние се чудим дали има нужда от използването на такъв механизъм, в Румъния вече три години има диференцирана ставка върху хляба, от две лета работят с по-ниски нива е ДДС върху мляко, месо и една избрана група хранителни продукти, а освен това вече има по-нисък данък – 9 % и за енергийните продукти, с което още повече се сваля себестойността на храните.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
От 1 септември 2013 г. ДДС върху хляба в Румъния е 9 %.

Диалогът с нашето финансово министерство вече е доста разчупен, коментира Кукушева във връзка с възможността и у нас да се въведе диференцирано ДДС. „За съжаление обаче никой не е направил оценка на рисковете при подобна промяна. Все пак вярваме в експертността на експерите, пишещи бюджета, които залагайки една по-висока минимална работна заплата, си дават сметка, че тя ще се отрази върху цялото производство в държавата. Смятаме, че повече от всякога е актуална темата за въвеждане на диференцирана ДДС ставка на хляба. Защото суровината е много и при това изцяло субсидирана. Вече сме в период, в който количеството не може да бъде укрито.“, каза още експертът.

От официалните данни на аграрното министерство става ясно, че за вътрешния пазар в страната са необходими 1.055 млн. тона жито. „От него обаче е предвидено да се добият 500 хил. тона брашно. И вече лъсва сивия сектор, който при най-нисък рандеман употребява около 400 хил. тона брашно и не го купува с документи. Официалния анализ вече показва, че сивият сектор удобно се е настанил и си съществува в нормативно удобство.“, категорична е Марияна Кукушева. И е убедена, че ДДС е основен инструмент, с който държавата би могла да осъществи своите контролни функции. Само при хляба процесът е абсолютно прозрачен, припомни Кукушева, защото браншът работи изцяло с българска суровина. При мляко и месопреработване диференциацията е много по-различна, защото пътят на млякото е дълъг, част от суровината идва от европейския пазар, а за месото също е ясно, че нямаме наличната суровина.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА