Цената на българския и вносен алкохол не определя качеството

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

“Ценовите разлики между алкохола в България и този в други европейски страни не са зареди различно качество, а поради акциза”. Това каза Ралица Скорчева от Асоциацията на производителите и вносителите на спиртни напитки в България. След силно дискутираната тема за двойния стандарт при храните, сега експерти започват да сравнява дали има разлики между спиртните напитки, които се продават в България и в Западна Европа. Освен това Скорчева подчерта, че у нас започват да “изчезват” алкохолните напитки, чиито бутилки са с дозатори. Това е ясен белег, че страната ни вече е извън списъка с страни произвеждащи фалшив алкохол.

Изчислиха, че изхвърляме по 100 кг храна годишно

По повод съмнения относно качеството на алкохола в България екип на Нова направи експеримент.  Една и съща бутилка уиски и водка закупени в България и в Германия. След лабораторни анализи се оказва, че уискито у нас е по-малко отлежало. Останалите показатели са с незначителни разлики. При същият експеримент с водка не е открит двоен стандарт. При цените разминаването е 3-4 лв., като в Германия е по-високата цена.

Припомняме, че наскоро министърът на околната среда и водите Нено Димов представи пред Съвета по околна среда на Европейския съюз в Люксембург информационна нота от името на българската, полската и словашката делегации за необходимостта от приемане на мерки на ниво ЕС за справяне със замърсяването на въздуха от очаквания внос на употребявани автомобили от страни членки с висок стандарт към държави с по-ниска покупателна способност на населението след забраната за използването на такива автомобили в някои европейски градове.

Инициативата за предприемане на мерки на европейско ниво по този проблем, освен от съвносителите Полша и Словакия, беше подкрепена от Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Румъния и Унгария.

„Темата за двойните стандарти беше широко обсъждана през последните месеци. В първоначалния си обхват тя се отнасяше само до качеството и стандартите на хранителните продукти. Притеснение буди обстоятелството, че този подход намира отражение и в други области, които също имат пряко отношение както към здравето на хората, така и към околната среда“, заяви министър Димов пред колегите си от Съвета.

Министър Димов посочи, че все по-голям брой градове в Западна Европа въвеждат забрани за движение на дизелови автомобили поради завишените им вредни емисии. В резултат вече е факт напливът на употребявани автомобили от държави членки с високи средни доходи на глава от населението към такива с ниски. Това създава риска и от т.нар. „вътрешно изтичане на въглерод“ в рамките на транспортния сектор на Съюза, подчерта министър Димов.

 

 

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА