Цената на българския и вносен алкохол не определя качеството

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

“Ценовите разлики между алкохола в България и този в други европейски страни не са зареди различно качество, а поради акциза”. Това каза Ралица Скорчева от Асоциацията на производителите и вносителите на спиртни напитки в България. След силно дискутираната тема за двойния стандарт при храните, сега експерти започват да сравнява дали има разлики между спиртните напитки, които се продават в България и в Западна Европа. Освен това Скорчева подчерта, че у нас започват да “изчезват” алкохолните напитки, чиито бутилки са с дозатори. Това е ясен белег, че страната ни вече е извън списъка с страни произвеждащи фалшив алкохол.

Изчислиха, че изхвърляме по 100 кг храна годишно

По повод съмнения относно качеството на алкохола в България екип на Нова направи експеримент.  Една и съща бутилка уиски и водка закупени в България и в Германия. След лабораторни анализи се оказва, че уискито у нас е по-малко отлежало. Останалите показатели са с незначителни разлики. При същият експеримент с водка не е открит двоен стандарт. При цените разминаването е 3-4 лв., като в Германия е по-високата цена.

Припомняме, че наскоро министърът на околната среда и водите Нено Димов представи пред Съвета по околна среда на Европейския съюз в Люксембург информационна нота от името на българската, полската и словашката делегации за необходимостта от приемане на мерки на ниво ЕС за справяне със замърсяването на въздуха от очаквания внос на употребявани автомобили от страни членки с висок стандарт към държави с по-ниска покупателна способност на населението след забраната за използването на такива автомобили в някои европейски градове.

Инициативата за предприемане на мерки на европейско ниво по този проблем, освен от съвносителите Полша и Словакия, беше подкрепена от Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Румъния и Унгария.

„Темата за двойните стандарти беше широко обсъждана през последните месеци. В първоначалния си обхват тя се отнасяше само до качеството и стандартите на хранителните продукти. Притеснение буди обстоятелството, че този подход намира отражение и в други области, които също имат пряко отношение както към здравето на хората, така и към околната среда“, заяви министър Димов пред колегите си от Съвета.

Министър Димов посочи, че все по-голям брой градове в Западна Европа въвеждат забрани за движение на дизелови автомобили поради завишените им вредни емисии. В резултат вече е факт напливът на употребявани автомобили от държави членки с високи средни доходи на глава от населението към такива с ниски. Това създава риска и от т.нар. „вътрешно изтичане на въглерод“ в рамките на транспортния сектор на Съюза, подчерта министър Димов.

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама