„Заради развитието на биологичното земеделие интересът на зърнопроизводителите в Добруджа към отглеждането на тритикале – култура, от която може да се омеси хляб и да се добие биогаз и силаж, се възвръща”, заяви селекционерът д-р Христо Стоянов от Добруджанския земеделски институт пред БТА.
Тритикалето е зърнена култура, подобна на пшеницата, но по-устойчива, съдържа по-малко глутен, повече фибри и по-лесно усвоими захари и може да се използва за много храни. Сред най-подходящите сортове за приготвянето на хляб са “Атила”, “Колорит”, “Добруджанец”, които са разработка на Института. Според д-р Христо Стоянов най-добрата рецепта за питка включва смесването на брашно от тритикале и пшеница в съотношение 50-50 или 75-25 процента.
Добруджанския земеделски институт притежава сертификати за 11 сорта тритикале, които имат продуктов потенциал по 8-9 тона до 10.8 тона зърно от хектар. Селектираните сортове са с отлична устойчивост на засушаване и на редица болести – брашнеста мана, ръжди, фузариум, септория. За есенната сеитба институтът ще осигури семена от “Акорд”, от “Респект”, който бързо налива зърното, от “Добруджанец” и “Дони-52” – с висока устойчивост на оронване на класовете, посочват от научната база.