19 сорта зърнено-житни култури предлага Добруджански земеделски институт за есенната сеитбена кампания

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

 

Базови семена от 19 сорта зърнено-житни култури предлага Добруджански земеделски институт на фермерите за есенната сеитбена кампания 2020 г. До 1 август институтът участва в XXVIII Международно специализирано изложение „Селското стопанство и всичко за него“ в Добрич, където представя богата експозиция от собствени сортове зърнено-житни култури. От нея зърнопроизводителите могат да избират различни базови семена:

– 10 сорта обикновена пшеница: ЕНОЛА, ЛАЗАРКА, ДРАГАНА, МЕРИЛИН, КОСАРА, ПЧЕЛИНА, РАДА, КРИСТАЛИНА, ФАНИ И ЖАНА; 

– 3 сорта твърда пшеница – МЕЛИНА, МАЛЕНА И СЕВЕРИНА;

– 4 сорта тритикале: АКОРД, РЕСПЕКТ, ДОБРУДЖАНЕЦ И ДОНИ-52;

– 2 сорта зимен ечемик: АХАТ И ТАНГРА.

Предлагат се и сертифицирани семена от пшеница сорт ЕНОЛА – първо размножение, реколта 2020 г., стокова продукция от семепроизводен посев пшеница, реколта 2020 г., както и базови семена от пшеница, реколта 2019 г. (БОЖАНА, ГАЛАТЕЯ, КАМИ, КАТАРЖИНА, ЛАЗАРКА, ПЧЕЛИНА).

dav

Пролетните култури се представят от мостри семена от сортове полски фасул Еликсир, Блян, Устрем и Скития, леща Илина и грах Кристал. Характерно за сортовете Блян, Устрем и Скития е, че са с изправен храст, което ги прави подходящи за директно механизирано прибиране и до голяма степен ограничава разходите и улеснява реколтирането на тази култура.

Изложена е и „Технология за производство на полски фасул“, създадена в института от авторски колектив от специалисти по селекция, агротехника и фитопатология.

Слънчогледът е представен от сорт Фаворит и хибридите Деведа, Енигма, Дара и Сан Лука.

Поради недоброто представяне на чуждестранните сортове пшеница през сушавата стопанска 2019-2020 г. се засилва интересът на фермерите към българските сортове, в частност тези на Добруджански земеделски институт като основен център за селекция и семепроизводство на зърнено-житни култури в страната.

Селекционерите и агрономите-специалисти от Добруджански земеделски институт са винаги на разположение на земеделските производители за съвети, които биха били полезни за правилния избор на сорт и точна технология на извеждане на зърнопроизводството.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА