Тодор Джиков, НАК: Инициирането на пет закона няма да промени ситуацията, имахме договорка с властта за тях още през септември

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

„Днес ще извадят картофите и орехите от споразумението, а утре могат да извадят всеки, който не ги слуша“, категоричен бе Джиков

„Редно е да започнем да произвеждаме, защото земеделието получава не малко средства и това са средства, които са фундамент на българското земеделие и Стратегическия план – политиките, разпределението, бюджетите, бюджетирането и т.н. е нещото, което основно ще промени ситуацията, не инициирането на пет закона, които са втората част на споразумението на Българска аграрна камара (БАК), което колегите подписаха по една простичка причина – законите се приемат в законодателната власт – Парламента. С изпълнителната власт можем да си говорим. Ако нямаме подкрепа от политическите партии, които формират мнозинство в НС, тези закони ще си останат на хартия. Те вече се работят и не е ясно защо фигурират изобщо в това споразумение? Още при първото споразумение през септември месец изпълнителната власт пое ангажимента да инициира и да ги предложи за приемане, така че не виждам смисъл сега.“, коментира Тодор Джиков, председател на Националната асоциация на картофопроизводителите (НАК) включването на пакет от закони в споразумението, подписано вчера между БАК и управляващите. Той оповести, че браншовата организация на картофопроизводителите ще напусне официално БАК заради отказа да се отвори Стратегическия план в посока пълна ревизия спрямо необходимостите на земеделските производители и на българския народ, фокуса върху средните и дребните земеделски производители и пазарите, допълни той.

„ Напуснахме преговорите и не пожелахме да подпишем споразумението, защото в себе си е така изготвено от БАК, че то изключи много голяма част от българските земеделски производители, а ние всички имаме еднакви проблеми и се борим за място под слънцето. Първото и най-важното нещо не фигурира писмено споразумение картофопроизводителите да получат целеви де минимис тази година допълнително, тъй като те са извадени по регламент от обвързаното подпомагане и тази година няма да получат обвързано подпомагане“, каза Джиков.  По думите му „за да стигнат парите за всички в камарата, секторът на черупковите плодове – орехи, лешници, бадеми са били извадени от споразумението. „Днес ще извадят картофите и орехите колегите с това си поведение, а утре могат да извадят всеки, който не ги слуша. Третото нещо, заради което отказах да подпиша това споразумение, е защото представлявам асоциация, чиито основни членове са в планинските и полупланинските региони и тук идват основните зърнено-житни култури, които служат за сеитбооборот на колегите, а това са ръж, овес, тритикале и сорго. Няма логика да се фокусираме само върху пет култури, а тези основни култури в планинските и полупланските региони да бъдат извадени.“, допълни още Джиков.

Той настоява и за категорична позиция на страната ни  по отношение на Зелената сделка, либерализацията на пазара и търговията с трети страни и Украйна.

Според представител на Националния съюз на земеделските кооперации, Димитър Димитров, председател на кооперация в района на Свищов, исканията на стопаните, които протестират на място днес са няколко и са изпълними : “Първото, е да се забрани вноса на селскостопанска продукция от Украйна. Второ, от 15 години сме в ЕС и искаме да бъде с еднакви субсидии с колегите от Европа. Ние вземаме 4-5 пъти по-малка субсидия, а не сме по-лошо земеделци от колегите. Искаме вноса от трети страни да се обмитява, за да живнат нашите зеленчукопроизводители, овощари и най-вече животновъди“, категоричен бе той.

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА