Търговията с храни в ЕС с 12% ръст

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Общата стойност на търговията с агрохрани в ЕС достигна стойност от 32,6 милиарда евро през март 2022 г., увеличение от 12% в сравнение с март 2021 г. и с 13% в сравнение с февруари 2022 г. През март 2022 г. износът на селскостопански продукти от ЕС достигна 18,9 евро милиарда, докато вносът беше оценен на 13,7 милиарда евро, което представлява увеличение съответно с 11% и 16% в сравнение с цифрите от предходния месец. ЕС продължава да се възползва от търговията със селскостопански продукти с търговски баланс от 5,3 милиарда евро. Тези констатации бяха публикувани днес в последния месечен търговски доклад на Европейската комисия.

Докладът има специален акцент върху въздействието на войната на Русия в Украйна за търговията със селскостопански храни през март 2022 г. В допълнение към обичайното сравнение на годишна база (март 2022 срещу март 2021 г.), той сравнява март 2022 г. с февруари 2022 г. , за да се види по-добре прекъсването на украинските експортни маршрути и селскостопански обекти. През март 2022 г. вносът в ЕС на украинско слънчогледово масло, царевица и рапица е намалял съответно с 10%, 37% и 29% в сравнение със същия период преди година. Що се отнася до пшеницата, количеството, внесено в ЕС, е намаляло със 77% в сравнение с март 2021 г. По същия начин е регистриран значителен спад в украинския износ на пшеница за основните им партньори в световен мащаб: за Египет с 26% (на годишна база), до Йемен с 55% и дори не е регистрирана търговия с пшеница към Ливан, Либия или Нигерия. По същия начин, Износът на украинска царевица спадна драстично през март спрямо нивото от същия месец на 2021 г. Най-голям спад в изнесените обеми е регистриран за Китай, Египет и Иран. За слънчогледовото масло Индия, Китай, Иран и Обединените арабски емирства бяха най-засегнати от намаляването на износа на Украйна през март.

Прекъсване на логистичните вериги

През март 2022 г. експортните логистични вериги на ЕС също бяха нарушени и количествата, изнесени за Украйна, спаднаха в сравнение с март 2021 г. Обемът на сиренето, изнесено за Украйна, намалява с 85%, смесените хранителни продукти с 61% и зърнените заготовки с 11%.

В глобален контекст, белязан от несигурност по отношение на продоволствената сигурност поради войната на Русия в Украйна, ЕС увеличи износа си към Северна Африка с 16% през март 2022 г. в сравнение с март 2021 г. Това се отнасяше най-вече за маслодайни и протеинови култури към Алжир и зърнени култури за всички страни но също и говеждо и телешко, особено за Либия и Египет. Износът на хранителни стоки от ЕС за Субсахарска Африка също се е увеличил през март 2022 г. в сравнение с предходната година. Това се отнася до ориза, царевицата, бялата захар, свинското месо и овцете и козите.

Като цяло износът на ЕС за неговите 10 водещи партньори нарасна, с изключение на Русия. По отношение на търговията през първото тримесечие на 2022 г. (януари-февруари-март 2022 г.), износът на ЕС за Обединеното кралство, САЩ и Япония се е увеличил най-много в сравнение със същия период на миналата година.

65% ръст на вноса от Украйна в ЕС

През периода януари – март 2022 г. вносът на ЕС от Бразилия, Обединеното кралство и Украйна се е увеличил най-много. Стойностите на вноса се увеличават съответно с 56%, 51% и 65%. По отношение на месечните данни за март 2022 г. в сравнение с предходния месец (февруари 2022 г.), вносът на ЕС от неговите 10 най-големи партньорски страни се е увеличил, с изключение на Украйна и САЩ

Стойността на износа на зърнени култури от ЕС се е увеличила с 37% в сравнение с февруари 2022 г. Покачването се дължи на увеличение на цените, но също и на количеството изнесена царевица и други едри зърна. По отношение на вноса основното увеличение се отнася до кафето, соевия шрот и рапицата. Вносът на ябълки и круши също се е увеличил значително, с 226% в стойност.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама