Тахов: Ако законопроектът за агрохранителната верига бъде приет, цените в магазините ще спаднат с поне 20%

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
5 Минути

Проектът въвежда регулация за 22 основни хранителни стоки, които се консумират ежедневно

Със Закона за веригата на доставки на земеделски продукти и храни се гарантира регулация в надценките и повече български стоки в търговската мрежа. Ако законопроектът бъде приет, цените в магазините ще спаднат с поне 20%.“

Това заяви министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов при представянето на предложението за законопроект на пресконференция в МЗХ. Проектът въвежда регулация за 22 основни хранителни стоки, които се консумират ежедневно (ориз, брашно, хляб, месо, кайма, мляко, сирене, кашкавал, яйца, боб, мед, пресни плодове, зеленчуци и др.).

“Очаква се Законопроектът да осигури по-добра среда и равномерно разпределение на добавената стойност по цялата верига”, обясни министър Тахов и беше категоричен, че “документът не е насочен срещу определени пазарни участници, а целта му е да осигури по-добра среда за представителите на бизнеса”.

“Държавата не се меси в пазара, а в регулацията на изградения дисбаланс в отношенията. По никакъв начин не се търси конфронтация между институционалност и представители на бизнеса“, категоричен бе земеделският министър.

Проектозаконът предвижда да има специфични изисквания за асортимент, като поне 50% да са българско производство от следните групи храни: мляко и млечни продукти, прясно месо от едри и дребни преживни животни, свине, птици, яйца, пчелен мед, като за плодовите и зеленчуците се отчита сезонният им характер. Българските продукти ще трябва да се продават на обособени за целта места.

Ще бъдат въведени максимални търговски надценки върху стойността (без ДДС) на земеделски продукти и храни, определени в списък, който ще бъде приет с Решение на Министерски съвет. Предвидено е максималната надценка за  преработвател да е не повече от 20% върху крайната цена на продукта; за търговци на едро по цялата верига на доставки – не повече от 10% от данъчната основа; за търговци на дребно с оборот над 20 млн. лева – не повече от 20% от данъчната основа (по отношение критерия за определяне на търговците на дребно предстои да се обсъди и друга възможност за диференцирането им, въз основа на налични обекти с търговска площ над 400 кв.м); за земеделски продукти и храни, внос от трети страни, които не се въвеждат в процеса на преработка, търговската надценка е не повече от 10% от данъчната основа.

В концепцията на закона е залегнало и изискване цената, на която земеделският производител продава на първи изкупвач да е не по-ниска от себестойността на продукцията и да включва минимална надценка от 10% от размера й.

Регламентират се задължителни писмени договори при търговията със земеделски продукти и храни, задължително писмено договаряне на всички условия за промоции и реклами, както и максимални нива на промоционалните отстъпки, маркетинг, реклама и други промоционални услуги.

Министър Тахов съобщи още, че ще бъде създадена обсерватория на веригата на доставки към Министерския съвет.

Тя ще изготвя доклади за всяко тримесечие за изследваните продукти по сектори със съответните производствени разходи, както и разходите за дистрибуция и разпределението на добавената стойност по цялата верига на доставки. Той подчерта, че в работата по проекта е анализиран опитът на други европейски държави, където вече се прилагат подобни мерки.

В едногодишен срок от влизане в сила на закона, министърът на земеделието и храните следва да въведе в действие публичен регистър на първи изкупвачи, а министърът на икономиката – да въведе в действие електронна система за проследимост на веригата за доставки на земеделски продукти и храни.

Законопроектът на Закона за веригата на доставки е в тясна зависимост със законопроект за кооперирането, каза още министър Тахов. Той информира, че работата по подготовка на проект на Закон за кооперирането е сред приоритетните задачи на министерството.. Предстои да бъде докладван на Съвета на управляващата коалиция, на Комисията по земеделието, храните и горите, а след това и на заседание на Министерски съвет. До края на седмицата ще бъде обсъден с всички заинтересовани страни по агрохранителната верига.

Презентация на Проект на Закона за веригата на доставки на земеделски продукти и храни – тук.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама