Свинското месо и пшеницата – топ продукти за износ от ЕС в пандемията

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

От януари до ноември 2020 г. стойността на износа на селскостопански храни в ЕС-27 възлиза на 168,5 млрд. Евро (ръст от 0,9% в сравнение със същия период през 2019 г.), докато стойността на вноса се увеличава до 112,3 млрд. Евро (нарастване с 0,4%) . Това са констатации, публикувани от Европейската комисия в месечния доклад за търговията за януари – ноември 2020 г.

Китай – основният купувач на европейски хранивеган храни, изчезване, Agrozona.bg

Китай остава основната дестинация за растеж на износа на селскостопански храни в ЕС, като търсенето на свинско месо, пшеница и храни за кърмачета допринася за нарастване на общите стойности на износа с 3,71 милиарда евро. Широката гама от продукти доведе до увеличение на стойността на износа на селскостопански храни за Швейцария с 600 милиона евро. Зърнените култури и млечните продукти доведоха до ръст в стойността на износа за региона на Близкия изток и Северна Африка, най-вече в Саудитска Арабия (увеличение с 577 милиона евро), Алжир (скок от 444 милиона евро) и Мароко ( увеличение с 412 милиона евро).

Стойността на износа на ЕС за САЩ е спаднала с 496 милиона евро. Стойността на износа от ЕС също е намаляла в случаите на Сингапур (с 357 милиона евро) и Япония (307 милиона евро).

Износът на ЕС за Обединеното кралство се е увеличил леко с 15 милиона евро в сравнение с януари-ноември 2019 г. Износът на пшеница, тестени изделия и тестени изделия от ЕС е спечелил особено, въпреки че продажбите на вино, спиртни напитки и ликьори и птиче месо са намалели. В сравнение с предходния период през 2019 г. вносът на ЕС от Великобритания е спаднал с 1,44 млрд. Евро. Спадът засегна много категории продукти, най-вече спиртните напитки и ликьорите. Канада остава все по-голям източник за внос на селскостопански храни в ЕС, с ръст от 854 милиона евро, дължащ се на рапица и твърда пшеница.

Пандемията смаза търговията със спиртни напитки и ликьориКризисно съхранение на вино, Agrozona.bg

По отношение на продуктовите категории е регистриран спад в стойностите на вноса на груби зърна (с 1,14 милиарда евро), спиртни напитки и ликьори (494 милиона евро), маслени торти (384 милиона евро) и говеждо месо (381 милиона евро). Междувременно стойностите на вноса са се увеличили за пресни и сушени тропически плодове (с 586 милиона евро), масло от палми и ядки (с 690 милиона евро) и мастни киселини и восъци (с 673 милиона евро).

Пандемията COVID-19 продължи да влияе върху стойността на износа на спиртни напитки и ликьори в ЕС (намалява с 1,54 милиарда евро) и вино (спада с 1,3 милиарда евро). Другите продуктови категории, през които през този период се наблюдава спад, са суровите кожи (намаление с 604 милиона евро), памукът (спад от 382 милиона евро) и птиче месо (спад от 287 милиона евро).

Що се отнася до износа, свинското месо и пшеницата продължават да бъдат най-добре представящите се продуктови категории с ръст от съответно 2,12 млрд. Евро и 1,59 млрд. Евро. Други разрастващи се категории продукти през този период са храните за домашни любимци (с 463 милиона евро), рапичното и слънчогледовото масло (с 389 милиона евро) и тестените изделия и тестените изделия (с 340 милиона евро).

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА