Животновъдите искат среща с премиера, сектор Свиневъдство на края на силите си

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

11 животновъдни организации искат среща с премиера заради тежката ситуация в бранша.  В събота е проведена среща, на която са присъствали представители на браншови организации и организации на производители в сектор животновъдство. На нея са обсъдени ниските изкупни цени на първично произведените продукти – месо и мляко в България, високите цени на суровините за производство на фуражите за изхранване на животните, високите разходи за електроенергия, допълнително утежнената икономическа обстановка създалата се покрай пандемията от Ковид-19, затруднената комуникация и натрупаните във времето проблеми, се казва в декларацията изпратена до Кирил Петков.

“Писахме няколко писма до всички институции, до Народно събрание, до министър-председателя, до всички парламентарни групи, както и до министерствата на финансите и на икономиката, като навсякъде поставяме темата за неизплатените ни пари”, коментира за Агрозона Димитър Михайлов, изпълнителен директор на Асоциацията на свиневъдите в България. От предишното ръководство на аграрното министерство представителите на двете свиневъдни организации са получили уверение, че в бюджет 2022 г. са заложени необходимите средства за сектора. 

Със сегашното ръководство първата среща е проведена миналия петък –  със заместник-министъра на земеделието Стефан Бурджев и Дора Ненова, директор на дирекция „Държавни помощи и регулации“. На нея е станало ясно, че в новия бюджет са заложени само 9 млн. лева. Свиневъдният сектор  в България ползва само „Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свинете“ с период на прилагане 2018-2022 година, която е обвързана с определени мерки за изпълнение от страна на производителите. Общият бюджет на помощта за периода на прилагане е 178 857 320 лв. В годините 2018-2021 г. дори тази помощ не е изплащана в пълен размер, което попречи в тежката обстановка на африканска чума по свинете и Ковид-19 операторите да планират и организират по-добре своето производство и разходи. Към днешна дата не са изплатени 22 825 856 лв, а предвидените 9 млн. лева са крайно недостатъчни, стана ясно от думите на експерта.

От сектора недоумяват, че никой от присъстващите не знае защо не са заложени всичките дължими суми, независимо от тежката криза в цялото европейско свиневъдство, която продължава повече от две години и половина и призива на еврокомисаря по земеделие Януш Войчеховски, правителствата на държавите-членки да подпомогнат чрез националните мерки свиневъдния сектор.

“От премиера ще искаме да си получим парите, които ни се дължат, защото проблемът не може да бъде решен в Министерство на земеделието”, категоричен е Михайлов.

Силите на свиневъдния бранш са изчерпани. Загубите в сектора наближават 1 лев на килограм или 100 лв на реализирано живо животно.  Съвсем скоро българският потребител ще бъде изправен пред “избора” да закупува само и единствено замразено и охладено вносно месо, смятат свиневъдите.

“Търсим всички възможни варианти на комуникация, ако няма резултат ще предприемем протестни действия. Това е въпрос на решение на членовете на двете свиневъдни асоциации”, уточни Димитър Михайлов.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА