Световното производство на вино се срина до 60-годишно дъно

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Италия загуби титлата си на най-големия производител в света

Световното производство на вино тази година падна до най-ниското си ниво от 1961 г. насам, тъй като лозята бяха засегнати от екстремни климатични условия. Това съобщиха от Международната организация по грозде и вино (OIV), пише The Guardian.

Отбелязва се, че обемът на производството възлиза на 244,1 милиона хектолитра, което е със 7% по-малко от миналата година.

„Отново екстремни климатични условия, като ранни слани, проливни дъждове и суша, повлияха значително на добива от лозята по света“, казват от организацията.

Експерти обясняват, че редица големи производители в южното полукълбо са намалили производството. В Австралия, Аржентина, Чили, Южна Африка и Бразилия обемите на производство са намалели с 10-30%.

Италия загуби титлата на най-големия производител в света, тъй като производството й спадна с 12%, което позволи на Франция да си върне първото място, като запази производството стабилно.

Испания запази позицията си на третия най-голям производител на вино в света, въпреки че производството спадна с 14% и 19% в сравнение със средното за пет години.

Положителният аспект на индустрията е, че тя може да помогне за смекчаване на пазарните дисбаланси.

„С намаляващото глобално потребление и високите запаси в много региони на света, очакваното ниско ниво на производство може да доведе до възстановяване на равновесието на световния пазар“, казват от международната организация.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА