Световно известни лютиери идват за международен конкурс у нас

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Тази година се навършват 100 години от лютиерския занаят в казанлъшкия край. В рамките на 40-годишнината от побратимяването на Казанлък с  Кремона за първи път в България, в Казанлък ще се проведе 9-ият Международен конкурс по съвременно лютиерство за цигулка, виола, виолончело и китара.

Жури на конкурса ще бъдат Флориан Лео, институт по лютиерство Флориан Лео, институт по лютиерство в Германия, Карло Витори, лютиер от Тосканската школа, Голтиеро Николини, преподавател по лютиерство и председател на националната асоциация на лютиерите в Италия.

Престижният конкурс за струнни музикални инструменти е на името на световния виртуоз Антонио Страдивари. Международният конкурс по лютиерство се организира от 80 години в рамките на STRADIVARI festival, предимно в родния на Страдивари град Кремона. Провеждал се е понякога и в други италиански градове, но откакто е създаден, никога досега не е напускал пределите на Италия.

Участват лютиери от цял свят, които продължават да изпращат своите инструменти – участници в конкурса. Самите инструменти са уникални по своята изработка. Те са изработени специално за конкурса. Получените инструменти, в т.ч. цигулки, виоли, виолончела, китари, ще бъдат подредени и изложени в специална зала в уникалния Музей на розата в Казанлък.

Журито, което ще оценява инструментите, е от международна величина, от три континента – Европа, Азия и Америка. Специално за журирането на 28 май от Италия ще пристигне председателят на Националната асоциация на италианските лютиери Гуалтиеро Николини.

За първи път конкурсът напуска пределите на гр. Кремона, Италия, благодарение на съвместното партньорство с Едрьо Едрев, който е почетен гражданин на Казанлък и е първият български лютиер, завършил Школата по лютиерство на Антонио Страдивари в гр. Кремона, Италия. Благодарение на Едрев посетителите на казанлъшкия Исторически музей „Искра“ могат да се докоснат до стърготини от ателието на великия Антонио Страдивари.

Казанлък е единственият град в България, в който има профилирана паралелка по лютиерство и тя е в Националното училище по пластични изкуства и дизайн „Акад. Дечко Узунов”.

В дните на Фестивала на розата и в рамките на Международния конкурс Казанлък ще бъде посетен повече от 100 дипломати – представители на държавите-членки на Европейския съюз – т.нар. античи. Кметът Галина Стоянова отбеляза: „Това е едно много високо ниво по време на Европредседателството ни, което ние не случайно сме заслужили. Тези дипломати ще бъдат в Пловдив, Казанлък и Бургас. Надявам се у тях да оставим добри спомени за Казанлък, тъй като  ние съзнаваме, че представяме България.“.

В рамките на конкурса са предвидени и два класически концерта:

01.06. – 19.00 часа – класически концерт  на струнен квартет „КласикАрт“

02.06. – 18.00 часа – церемония по награждаване и концерт на камерен ансамбъл за класическа музика „Софийски солисти”.

Изложбата на световните струнни музикални инструменти ще гостува в Казанлък до 22 юни 2018 г.

 

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА