Световни експерти по храните под тревога заради смъртоносна гъбична инфекция по житните култури

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Експертите в Европа и Азия активно разработват нови видове пшеница, които да бъдат устойчиви на смъртоносната гъбична инфекция „ръжда“, която засяга стеблата на културата и се разпространява по въздух изключително бързо на големи разстояния. Болестта представлява сериозна опасност за посевите на пшеница в целия свят, съобщава scoop.it.

Причината за притесненията на учените са огнищата на гъбична инфекция по пшеницата в Германия и Етиопия, разраснали се през 2013 г. Заразата може да се разпространи изключително бързо на хиляди километри и да навреди на културата на различни континенти. Ето защо учените от базирания в Мексико Международен център за подобрение на царевицата и пшеницата изследвали щамовете на заразата в двете страни и установили приликите между тях.

„В Германия разпространението на ръжда по пшеницата било благоприятствано от ненормално високи температури, като и от ненормално късно развитие на пшеницата заради студената пролет и ранните летни температури“, обяснява Керстин Флат, учен от Федералния изследователски център за култивирани растения към Института Юлиус Кун в Германия. Епидемията в централните части на Германия избухнала през месец юни и била първата в страната от няколко десетилетия.

През ноември 2013 г. „ръжда“ засегнала широко разпространен вид пшеница в Етиопия с името дигалу. Според Бекеле Абейо, старши учен и култиватор на пшеница от Международния център за подобрение на пшеницата и царевицата, този вид пшеница се използва за производство на хляб . Особено смущаващо според него било това, че дигалу била произведена от учените с цел да бъде устойчива именно към „жълта ръжда“ или „райе“. Фермери в Африка, Южна и Централна Азия и Близкия Изток също са съобщили за инфекции с гъбичката.

Според експерти гъбичната инфекция е била регистрирана за първи път в Северна Америка през 50-те години на 20 век и тогава унищожила до 40% от реколтата от пшеница в страната. От тогава десетки милиони евро са инвестирани в развитието на пшеница, която да бъде резистентна на гъбичката. Въпреки това последното огнище на мутирал вариант на болестта беше открито в Уганда през 1999 г.

Учените се опасяват, че около 90% от африканската пшеница може да бъдат засегнати от болестта.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА