Стратегическите планове по ОСП на ремонт, ако не са достатъчно “зелени”

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
7 Минути
До 1 януари 2022 г. всяка държава-членка трябва да представи предложение за стратегически план за ОСП. След това Комисията ще има 6 месеца, за да вземе решение за плана. Политическото споразумение предвижда оценката на стратегическите планове да се извършва въз основа на правно обвързващи текстове, като в същото време се оценява “съгласуваността и приноса” на плановете към целите на Зелената сделка.На практика това означава, че Комисията ще има възможността да поиска от държава да коригира стратегическия си план, ако той не е достатъчно “съгласуван” със Зелената сделка.
Уместността на целите на Зелената сделка произтича от конкретните цели на ОСП. Тези цели са насочени към устойчиво земеделие от икономическа, екологична и социална гледна точка. Зелената сделка формулира това предизвикателство и излага общи амбиции на ЕС, които са отразени в малкото избрани цели за области, които трябва да бъдат преодолени, за да постигнат наистина устойчивост. Стратегическите планове на ОСП ще изиграят ключова роля за гарантиране, че всички държави-членки ще изпълняват заедно тези цели на ЕС, се казва в съобщение за актуалното състояние на диалога между страните членки и комисията по подготовката на стратегическите планове, цитирано от Национална селска мрежа.
Конкретно, Комисията ще поиска от държава-членка да преразгледа своя проект на план, когато предложените мерки не отговарят на стратегическите предизвикателства. Тези стратегически предизвикателства са идентифицирани в т. нар. „Оценка на нуждите“ на всяка държава-членка и са формулирани също в препоръките, отправени от Комисията до всяка държава-членка през декември 2020 г.
Препоръките ще служат като референтни точки за Комисията при нейната оценка, но Комисията ще вземе предвид и други елементи, включително доказателства, предоставени от държавите-членки, и ще основава оценката на критериите и указанията, посочени в Регламента за стратегическите планове на ОСП.

Ако всички планове на ОСП се справят с основните причини за проблемите на национално ниво и използват разумно ресурсите на ОСП, трябва да сме в добра позиция да постигнем достатъчно ниво на принос към Зелената сделка, в дух на отговорност и солидарност.Във въпросите, които задават държавите-членки в комуникацията си с Комисията има засегнати много теми. Разгледани са всички аспекти на стратегическия план за ОСП, включително много технически въпроси. Стратегическите планове на ОСП се отнасят до значителен размер на финансова подкрепа, която трябва да бъде програмирана и администрирана правилно. Приносът на стратегическите планове на ОСП за екологичните предизвикателства е важен аспект на дискусиите, които се провеждат.

На въпрос дали има гаранция, че екосхемите, определени от държавите ще изпълняват своята роля, от Комисията отговарят – Екологичните схеми наистина ще играят много важна роля в новата ОСП и свободата, предоставена на държавите-членки да проектират тези схеми, има за цел да направи тези схеми ефективни. Единният подход, подходящ за всички, който понастоящем съществува с мерките за „екологизиране“, не беше успешен. Следователно разликите между еко-схемите в различните държави не трябва да се разглеждат като опасност, а по-скоро като възможност за справяне с ключовите предизвикателства, пред които е изправена всяка държава-членка или регион. В същото време трябва да сме сигурни, че еко-схемите са ефективни. Всъщност Комисията прави преглед на еко-схемите въз основа на опит с подобни схеми, които понастоящем съществуват като част от програми за развитие на селските райони.

Досега комисията е получила по-малки или по-големи части от стратегическите планове на повечето държави-членки и е наясно, че някои държави-членки се консултират със заинтересованите страни и широката общественост по своите проекти на планове.

Вижте какво още отговарят от ЕК

Последният път споменахте „географски центрове“, натоварени да помагат на всяка държава-членка да разработи своите стратегически планове. Колко души има във всеки „хъб“? Дали тези “гео хъбове” също ще отговарят за оценка и одобрение на стратегическите планове?

  • „Географските центрове“, създадени в рамките на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ на Европейската комисия, са национални екипи, които събират знания и опит на държавите-членки в различни части на общата селскостопанска политика. Колеги от други генерални дирекции на Европейската комисия също участват в работата. Групите работят под ръководството и с подкрепата на йерархията на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“, а също така ще подкрепят работата по оценка на плановете.

Миналия декември се състоя „пленарна“ среща по стратегическите планове между 27-те и Комисията, има ли други оттогава?

  • На 20 юли се проведе среща на високо ниво за обсъждане на следващите стъпки по отношение на подготовката на стратегическите планове на ОСП. Тази среща бележи промяна във фокуса от преговори за реформата на ОСП към подготовка на бъдещите стратегически планове.

Държавите трябва да представят своите планове до края на годината. Какви са следващите срокове между сега и тогава?

  • Съветът и Парламентът трябва да финализират основните правни актове. Преводите са задължителни и правните текстове на тези преводи трябва да бъдат внимателно проверени. Също така трябва да се осъществи официалното одобрение на правния текст. Разбираме, че това ще се случи през октомври или ноември.
  • Успоредно с това Комисията работи много усилено, за да подготви изпълнителните и делегираните актове, вторичното законодателство. Съветът и Европейският парламент упълномощиха Комисията да предостави подробни правила в някои – ограничени – области. Комисията ще си сътрудничи интензивно с държавите-членки и членовете на ЕП, за да подготви почвата, така че необходимите правила за прилагане и делегирани правила също да могат да бъдат въведени възможно най-скоро след влизането в сила на основното законодателство.
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА