Стратегически план: Интервенции и възможности за инвестиции по аналогичната мярка на 4.1

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Възможностите за инвестиционна подкрепа чрез част от интервенциите в Стратегическия план представи Елена Иванова, директор на дирекция „Развитие на селските райони“ в Министерство на земеделието по време на втория ден от Националната среща на земеделските производители в България, която се провежда в Казанлък.

“Голяма част от мерките в ПРСР ще продължат да се прилагат и в рамките на следващия програмен период 2023-2027 г. Всички мерки, които добре познавате и към момента действат за предоставяне на инвестиционна подкрепа ще запазят на 90% своите изисквания и условия”, заяви Иванова.

“Общият бюджет на тези интервенции за инвестициите в стопанства и преработка представляват близо 23% от всички средства, които ще бъдат на разположение в 5-годишния период по ПРСР”, допълни още тя.

Инвестиции в земеделските стопанства

Първата интервенция, която може би представлява най-голям интерес за земеделските стопани във връзка с извършването на инвестиции в стопанствата е аналога на подмярка 4.1. Тя е с общ бюджет малко над 241 млн. евро и с период на прилагане 5 години.

Всички допустими дейности по подмярка 4.1 ще са допустими и в новия програмен период. Допустими кандидати са земеделски стопани, признати групи и организации на земеделски производители и кооперативни обединения на земеделски стопани. Минималният размер на един инвестиционен проект е 15 хил. евро.

Категоризация на стопанствата

В следващия програмен период стопанствата ще биват категоризирани на три групи – малки, среди и големи.

“Продължава да се прилага и изискването, което въведохме по време на преходния период за „история“. Според това изискване ЗП трябва да има регистрация като такъв и да не е прекратявал своята дейност в този период за „средни“ и „големи“ земеделски стопанства от минимум 36 месеца и за „малки“ земеделски стопанства – от минимум 12 месеца”, поясни Иванова.

Максималнен размер на допустимите разходи за един проект

В зависимост от големината на стопанствата е определен и максималният размер на допустимите разходи за едно проектно предложение. За малки стопанства максимумът е до 250 хил евро, за средни до 500 хил.евро и за големи до 750 хиляди евро.

Интензитетът на подпомагане на проектите е до 50%. Той може да бъде увеличен по две направления. С 10 % за проект в сферата на чувствителните сектори и с 25%, когато проектното предложение се представя от групи и организации на производители и кооперативни обединения.

Разработени са и две допълнителни интервенции за инвестиции с целева насоченост

“Разработили сме две нови интервенции за инвестиции в земеделските стопанства, които ще бъдат целево насочени към опазване компонентите на околната среда и биологичното земеделие и аналогична интервенция, свързана с преработка отново с акцент околна среда и биологично земеделие. При тях ще бъдат пускани таргетирани приеми единствено за биологично производство с допустими кандидати само биологични производители за създаване на трайни насаждения по биологичен начин. Второто направление ще е свързано с материални и нематериални инвестиции за прилагане на технологиите на прецизно/интелигентно/цифрово земеделие”, заяви Иванова.

В интервенцията, свързана с компонените за опазване на околната среда няма да бъдат допустими инвестиции за напояване, поясни Иванова.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама