Браншови организации: Включването ни в подготовката на стратегическия план за земеделието е добър ход

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
6 Минути

Венцислав Върбанов, ДДС, Agrozona.bgАЗПБ приветства създаването на работна група, в която ще бъдат включени повече представители от сектор Земеделие. През годините беше натрупан доста горчив опит, който се надявам при разработването на стратегическия план да послужи, за да бъде избегнато преповтарянето на едни и същи грешки. Така коментира проектът на постановление за разработване на стратегическия план за развитие на земеделието, което беше публикувано за обществено обсъждане председателят на Асоциацията на земеделските производители в България Венцислав Върбанов. До 28 септември ще продължи събирането на мнения от всички заинтересовани лица.

Включването на бранша в разработването на стратегическия план за развитие на земеделието през следващия програмен период е много добър ход. Това коментира пред „Агрозона“ Костадин Костадинов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.  Припомняме Ви, че бе качено за обществено обсъждане проекто постановление на МС за участие на НПО в работната група по стратегическия план.  „Такова нещо досега не е имало. Има много условности, които се пишат в различните планове и изобщо не са съвместими с практиката. Затова е важно да се чуе нашето мнение. Надяваме се, че всички колеги от бранша ще бъдат активни и ще могат да изкажат мнението си“.

Според Костадинов не е редно в работната група да бъдат включени само консултанти, чиновници и експерти. Трябва да присъства и хората, които реално ще изпълняват стратегическия план. Председателят на НАЗ каза, че ще защитават интересите на страната ни, следейки стриктно условията и спецификациите на България. Новият стратегически план трябва да допринася за опазването на околната среда, климата, водите и почвите.

Когато говорим за цялостна визия, нормално е да има широка представителност

„Колкото повече, толкова повече. Според мен, когато се обсъждат важни документи, а в случая на стратегически план говорим за цялостна визия на селското стопанство, нормално е да има по-широка представителност“, коментира за „Агрозона“ Симеон Караколев, съпредседател на Национална овцевъдна и козевъдна асоциация.

В случая са необходими експерти, затова трябва колкото може повече асоциации да бъдат включени в работната група за подготовка на стратегическия план. „Тук търсим експертност, а не правната норма“, посочи той.

През последните години ставаме свидетели на проблеми, породени от непознаване на материята на създаване на мерки. „След два програмни периода и един предприсъединителен период, между 70% и 80% от овцевъдните стопанства в страната са под критичното ниво на механизация. Това означава, че за тях не се мисли“, по думите на Симеон Караколев и ролята на асоциациите, според него е именно в това, да дават градивни предложения.

„Трябва да видим къде са пропуските в миналия програмен период и да не допускаме те да се повтарят“, категоричен е браншовикът. Той обърна специално внимание на създаването на организации на производители в контекста на мерките от Програмата за развитие на селските райони. „По подмярка 4.1 организирахме информационна кампания – документи за кандидатстване с проекти подадоха над 20 организации на производители от цялата страна. Нито една група не беше одобрена, защото така бяха разписани приоритетите на мярката към онзи момент. Ето това беше сериозен пропуск. По този начин не се стимулира сдружаването на фермерите и тогава нямаш устойчивост“, завърши Караколев.

Три приоритета залагат от Българската асоциация на малинопроизводителитеИзбирам 380, Agrozona.bg

Три са приоритетите, на които биха акцентирали от Българската асоциация на малинопроизводителите и биоягодоплодните (БАМ-Я) при обсъждането на Стратегически план за новата ОСП, каза за „Агрозона” Божидар Петков, председател на асоциацията.

„.Основният приоритет на малинопроизводителите е залагането на мерки за борба с климатичните промени. Това са системите за защити от градушки, от слани, от всичките видове неблагоприятни климатични условия, като се включва и отглеждането на култури в култивационни съоръжения. Другият ни приоритет са системите и мерките за осигуряване на вода за поливни нужди. Това са както използване ресурсите на сегасъществуващите язовири и така и търсене на алтернативни източници на напояване и технологии и системи за икономии на водата. И на трето място е механизацията на работните процеси, дигитализация и използване на автономни агророботи”, каза Петков.

БАМ-Я е готова да участва в обсъждането на новия документ, „защото в прекия смисъл на думата това си е полагане на общественополезен труд, защото взимайки участие в тези тематични работни групи, ние полагаме общественополезен труд за благото на целия селскостопански сектор сега и за в бъдеще. Смятам че ще представим от професионална гледна точка нашите виждания, които ще бъдат от изключителна полза за изграждане на новите параметри на следващата ОСП за България.”, коментира още Божидар Петков.

Избора на юридически лица с нестопанска цел за общественополезна дейност ще става след покана за участие, публикувана от Министерството на земеделието, храните и горите. 15 работни дни след датата на публикуване на поканата всяко заинтересовано лице ще подаде до министъра на земеделието писмено заявление за участие в избора. Следват още поредица от стъпки, както и предоставянето на необходимите документи, удостоверяващи дейността, след което за съответната група се избират един основен и трима резервни членове.

Още по темата: Включват НПО-тата в създаването на Стратегическия план за земеделието

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА