Стопани с над 30% щети ще бъдат компенсирани от фонда за градушките

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

При щети над 30% стопаните ще бъдат компенсирани от взаимоспомагателния инвестиционен фонд за градушките. Това е предвидено в плана за създаването на фонда, посочи министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева по време на заседание на парламентарната комисия по земеделието и храните.

Министерство на земеделието, храните и горите разработва взаимоспомагателен инвестиционен фонд към Държавен фонд “Земеделие”, като участието в него ще бъде на доброволен принцип. Стопаните ще получат обезщетение, ако имат щети въпреки противоградовата защита, каза министър Танева.

Средствата за фонда ще бъдат осигурени по мярката „Управление на риска“ от Програмата за развитие на селските райони, от която България няма и един усвоен евроцент, защото сега няма годен субект за това, като условието е да има участие на държавата и на земеделски производител, обясни министър Танева пред депутатите.

Държавната помощ за застраховки и обезщетения ще работи единствено през този фонд. Държавата ще участва, като двете държавни помощи, които към момента се прилагат за застраховка, в размер на 1,5 млн. лв., и за компенсиране при 100% пропаднали площи в размер на 4 млн. лв. От тази помощ ще се ползват земеделските производители, които доброволно участват във фонда. В началото ще се започне само с градушката, след това ще бъде разширен, по думите на министър Танева.

Фондът ще бъде създаден по примера на Унгария, където такъв фонд работи вече 10 години и почти всички стопани участват. „Новото е, че ще разграничим вида земеделско производство между зърнопроизводство, трайни насаждения и зеленчуци. Един земеделски производител може да реши да участва с част от земите, предвид районите, където се намират. Срещу това стопанинът ще получи национална противоградова защита, която включва освен разширен обхват на ракетната защита, както и възможност за противоградова защита със самолетен способ.“, обясни министър Танева и допълни, че в момента България е в края на процедура за пускане на радар и в Шумен за противоградова защита по самолетен способ.

Средствата за опериране на тези системи все още не са събрани, тъй като фондът не функционира, отбеляза още тя. „Планираме през пролетта, по възможности на нашия бюджет, да направим демонстрационно покритие в Северна България, където районът е с висок интензитет от градушки.

Очаква се до края на годината фондът да бъде структуриран и през следващата година той да заработи.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА