Специализирани тържища ще улеснят директните продажби на агропродукти

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Два големи животновъдни пазара ще бъдат създадени в Северна и в Южна България, и там ще се осъществява реална търговия с животни. Те ще служат и като депа за сезонен износ на животни, особено агнета. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Явор Гечев на специализирана конференция по време на Международната селскостопанска изложба АГРА 2014, цитиран от fermer.bg. Според него се предвижда също изграждането на няколко борси за зеленчуци, плодове и животински продукти, до които малките земеделски производители да имат пряк достъп. Тези дейности са приоритетни на новата Програма за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 г.

„В напреднал стадий са разговорите ни с румънските колеги за изграждането на 2 тържища на двата моста на Дунав. През последните години именно в Румъния нараства търсенето на български аграрни продукти и чрез тези тържища ще се улесни износа на български продукти за Румъния“, заяви заместник-министър Гечев, цитиран от fermer.bg. Други 2 тържища ще бъдат изградени по Черноморието, което ще позволи българските плодове, зеленчуци и месо да стигат по-лесно до туристите. „Започнахме да правим стандарт „Зелено местенце“ – пресни продукти, които да излизат на пазара. Това е добра практика от други европейски страни и позволява директните продажби на свежа аграрна продукция. Това дава и конкурентно предимство на българските продукти“, допълни заместник-министърът.

Пред присъстващите земеделски производители Гечев очерта намеренията на Министерство на земеделието и храните за облекчаване на работата на малките стопанства, както и предвидените дейности по отношение на по-динамичното развитие на животновъдството, зеленчукопроизводството и трайните насаждения. В дискусията бяха дадени примери за добра практика по отношение на директните продажби на агропродукция. „Пловдив е добър пример за директни продажби на дребни производители, защото тук вече има създадена традиция – с бусове, отговарящи на изискванията, продукцията на малките производители стига директно до потребителите. По този начин се създава и конкуренция с големите вериги като се дава възможност на малките производители да стигат директно до потребителите“, заяви Явор Гечев. Той припомни, че в новата Програма за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 г. е предвидено изграждането на 200 млекосъбирателни пункта в планинските и селските райони като тези пунктове ще се финансират 100% от ПРСР и ще помогнат да бъдат избегнати прекупвачите. „Един от най-големите проблеми в животновъдството е породният състав, особено при дребните животновъди, които гледат основно непродуктивни животни. Предвиждаме нотифициране на държавна помощ за ин витро заплождане, с което да помогнем на малките ферми да имат достъп до високопродуктивни животни“, каза още Гечев.

По данни на МЗХ огромна част от продуктите, които консумираме в България, са вносни. Според Гечев, за да се промени това, е необходима цялостна политика и добре премислени приоритети в аграрния сектор. „Необходимо е да говорим за реална политика в аграрния сектор – не само в коя мярка колко средства ще има, а какъв е фундаментът и какво искаме да е българското земеделие“, заяви заместник-министърът.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама