Гостите посетиха най-модерната биволоферма у нас в село Лозенец, собственост на Йордан Койчев и Стоян Желязков
От 20 до 22 октомври на посещение в България бяха проф. Хуан Карлос, от Университета по ветеринарни науки във Венецуела, председателя на Венецуелската асоциация по биволовъдство – Никола Фабозо и Джовани Беноти, от центъра за изкуствено осеменяване в град Кремона, Италия.
Целта на посещението беше запознаване с Развъдната програма на Асоциацията, посещение на Станцията за изкуствено осеменяване гр. Сливен, посещение на биволовъдни ферми в България и най-важната им мисия-закупуване на генетичен материал от породата Българска Мурра, известна на пет континента, където се развъждат биволи. Породата е послужила за подобряването и създаването на биволовъдствота в Южна Америка, Филипините, Тайланд, Виетнам, Египет и други страни.
При посещение на Станцията за изкуствено осеменяване – Сливен, където е проведена основната среща, гостите са посрещнати от изп. директор на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството- зооинж. Георги Йорданов, заедно със главния директор на УГРРП –зооинж. Янка Стефанова. Представяна беше дейността на ИАСРЖ, структурата и основната дейност-поддържане на генетичното разнообразие на домашните видове в България и повишаване на генетическия прогрес при отделните породи. В момента в станцията се поддържат говежди бици от породите Абърдин Ангус, Шароле, Херефорд, Черношарено говедо, Сиво искърско и биволски разплодници. Представена е и развъдната програма и дейността на Българската национална асоциация за развитието на биволовъдството /БНАРБ/ от проф. дсн Цонка Пеева.
Посетена е и най-голямата и най-модерна ферма, изградена по италианска технология „Мурра 2002“ в село Лозенец, която е с общ капацитет 700 бивола, от които 400 дойни биволици, доене в доилна зала и най-висока лактационна млечност – 2160 кг. Фермата е собственост на Стоян Желязков и Йордан Койчев, които непрекъснато инвестират в модернизацията на производствения процес и изкуственото осеменяване, което е в основата на селекцията не само при биволите, но и при всички останали домашни животни. Проявено е желание за закупуване на малакини и бичета от фермата.