СПБ организира обучение за повишаване на биосигурността в птицевъдните стопанства

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Съюза на птицевъдите в България организира двудневен семинар-обучение на бизнес операторите в сектор „Птицевъдство” на тема ” Здравеопазване на животните превенция и биологична сигурност”. Събитието и двудневно и се провежда в град Разград на 11 и 12 юни. Символични домакини на събитието са производителите на айца  СД “МАРВАС – 90-ФРЕНКЕВИ С-ИЕ”.

Конференцията се провежда във връзка с предвиденото задължително обучение съгласно чл. 11 от Регламент (ЕС) 2016/429 (Законодателство за здравеопазването на животните).

В рамките на първия ден специални гост лектори от Франция и Великобритания поставиха акцент върху принципите и практиките за превенция и ранно откриване на заболяванията по птиците, в т.ч за биологична сигурност и дезинфекция в стопанствата.

“Биосигурността е в основата на финансовия успех на всяка птицеферма”. Това заяви Жан-Шарл Баглион, мениджър глобална техническа стратегия за хигиена в „Хювефарма“.

Кога може да очакваме новата ваксина за птичи грип?

Само за тази година унищожените птици са близо 800 хиляди и това неминуемо продължава да всява страх във всички птицевъди. Случаи на инфлуенца по птиците вече са регистрирани дори при едри преживни животни. Установен е случай на предаване на болестта и на човек. Тази притеснителна информация поставя повече от всякоа въпроса са ваксина срещу болестта на дневен ред.

“За да бъде регисрирана една ваксина на територията на ЕС това отнема 5 години”. Това коментира д-р Петя Петкова по време на обучителния семинар, двм – изпълнителен директор на Съюза на птицевъдите в България.

“Вирусът може да навлезе във фермата по всякакви пътища, затова се правят и индивидуални планове за биосигурност на ниво стопанство, където се определят критичните точки именно за конкретното стопанство”, допълни още тя.

По време на събитието стана ясно още, че Съюза на птицевъдите е провел анкета по отношение на ваксината. Резултатите от нея показват, че съгласно отговорите на всички анкетирани, домашните птици трябва да бъдат ваксинирани.

Обучението ще завърши с тестов изпит, след който участниците с достатъчно точки получават удостоверение за успешно завършен курс.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама