Спасете реколтата си с домашни препарати. Пригответе ги сами

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
9 Минути

От полза ще са ви билки и културни растения

Тенденцията за използване на по-малко количество препарати в зеленчуковата градина продължава да става все по-силна, което се обяснява с напълно прозаични причини: в продукцията остават прекалено много вредни за човека вещества. Не е удивително, че много производители на плодове и зеленчуци предпочитат използването на природни средства за защита на насажденията от болести и вредители.

За да защитите растителните култури от нападения, можете да прилагате и съвсем обикновени растения. Ако се предполага, че ще използвате корените на културите, то събирането им се прави в началото на пролетта или през есента. Извадените луковици и корени трябва да се очистят добре и да се измият със студена вода. След това подготвеният материал се разсипва за просушаване на проветриво място. Ако се предполага, че ще използвате растенията на опрашване, трябва да ги изсушите и след това да ги стриете на прах. Растенията, от които ще се приготвя отвара, с която ще се пръска градината, се разрязват на дребни парчета, заливат се с гореща вода и се оставят да киснат или се слагат на бавен огън. Водата ще се изпари, но след това долейте нова. След като стане готова отварата, прецедете я, внимателно я затворене в съд и я оставете на хладно място за съхранение. При наличие на отрова в растенията отварата може да се държи един-два месеца.

По предназначение отварите и настойките (за обработка на растенията) се използват на всеки 5 дни или всяка седмица, но ако до събирането на реколтата остава месец, то работата по пръскането приключва.

Картофи срещу акари и листни въшки

Частите от картофени растения се накисват, за да се използва разтворът срещу гъсеници, акари и листни въшки. Защитното средство се приготвя по следния начин: 1,2 кг зелени части от картофени растения се нарязват на ситно или се взимат 800 г наситнени сухи растителни остатъци, след което се заливат с леко загрята вода в обем 10 л, киснат се в продължение на 12 часа. След това трябва да прецедите течността и да напръскате културните растения, но само вечер. При това растителните части не трябва да бъдат повече от упоменатото количество, тъй като силния разтвор може да доведе до изгаряния по листата.

 

Репеят гони гъсениците

Обикновеният репей се явява отлично средство срещу гъсеници, които обичат да се хранят с листата на ряпата, зелевите култури и други зеленчукови растения. Листата на репея се нарязват на ситно, сипват се в кофа, като трябва да запълните до 1/3 от обема й, а догоре запълнете с вода. Всичко това трябва да престои 3 денонощия, след което разтворът се прецежда и се използва за обработка на растенията. При това водата не трябва да се разрежда.

Младите чушки са вълшебни

Срещу гъсениците на зелевия молец и нощната пеперуда можете да използвате червен пипер. Рецептата е следната: 10 л вода и 100 г нарязани млади чушки се насикват в продължение на 2 часа. Можете да не използвате разтвора веднага, тъй като той запазва качествата си достатъчно продължително време. Съхранява се в стъклен съд. Вечер можете да опръсквате с него краставиците и зелевите растения.

 

Луковата отвара се разрежда двойно

Лукът заслужено е признат за ефективно средство срещу разнообразни смучещи насекоми от типа на акарите и въшките. В лука има огромно количество фитонциди, които действат фатално на тези вредители. За отварата е нужно да залеете 200 г лукови люспи с 10 л загрята вода и да оставите разтворът да кисне 4-5 дни. След това трябва да прецедите и да долеете толкова вода, че да увеличите двойно обема й.

Домати водят борбата с кръстоцветните вредители

Доматените растения могат да ви помогнат в борбата с различни насекоми, гъсеници, а през пролетта при засаждането на някои зеленчуци и с някои кръстоцветни вредители. За приготвянето на отвара са ви нужни 4 кг доматени растения, които се поставят в съд, заливат се с 10 л вода. След това цялата смес се довежда до кипване и се оставя да ври 30 минути. Огънят не трябва да бъде много силен. Когато течността изстине, се прецежда. Всеки 2-3 л отвара се разрежда с 10 л вода. Приготвеното средство ще контактува по-добре, ако добавите в него 30 г сапун.

 

Глухарчето участва в специален разтвор

Глухарчето дори и да изглежда безобидно, може да причини много неприятности на акарите и листните въшки. За тази цел трябва да приготвите специален разтвор. Вземете 400 г корени и зелени части от глухарче, които трябва да нарежете на дребно, добавете към тях 10 л загрята вода, поставете сместа на перваза на прозореца или друго удобно за вас място и оставете така 2-3 часа. След това прецедете и използвайте по предназначение.

 

Бял равнец мори неприятелите по листата

Белият равнец е много популярно средство срещу насекоми, които обичат да гризат листата и да смучат соковете на зеленчуковите култури. За приготвянето му са подходящи всички части от растението, разположени над земята. За получаването на отварата са ви нужни 800 г сухи растения или 2,5 кг зелени, при това те трябва задължително да са събрани по време на цъфтежа. Цялата тази маса се нарязва на дребно и се залива с 10 л вода, след което се оставя да ври 30 минути. След това в 10 л отвара се добавят 30 г сапун, сместа се стръсква и с нея могат да се обработват нападнатите растения.

Лайка за краставици и зеле

Лайката може да се справи с листните въшки, акарите, които често посещават краставиците и зелето. За тази цел вземете 3 кг цветове и листа от лайка, които трябва да нарежете на ситно, залейте ги с 10 л загрята вода и оставете сместа да кисне 13 часа. След това полученият разтвор се прецежда и на всеки 3 л се добавят 10 л вода.

Със същия успех можете да използвате изсъхналото растение, което се превръща в прах, залива се с вода (1 кг прах на 10 л вода), кисне се в продължение на 13 часа и преди използване в течността се добавя 10 г сапун на 10 л.

 

Чесънът е най-ефективен

Чесънът помага в борбата с най-много вредители. Растението се отличава със силен рязък аромат и съдържа множество фитонциди. Ако вземете и разхвърляте лехите чесън, това ще ви послужи за достатъчно надеждна преграда срещу нежелани гости. По-ефективно ще е, ако смачкате скилидките чесън (150-200 г) и ги залеете с 10 л вода. Полученото средство може да ви спаси от листни въшки и акари, които за се заселили на краставиците, дините, пъпешите, тиквите. За защита на картофите и доматите от фитофтора трябва да смелите 30-40 глави чесън с месомелачка и да залеете с 10 л вода, а след това да обработите засегнатите растения. Разтворът трябва да се използва при доматите по време на образуването на завръзи, а при картофите – непосредствено преди цъфтежа. Не трябва да се бавите при използването на течността, тъй като нейните защитни свойства бързо изчезват.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА