Европейската сметна палата препоръчва повече проверки на площите през спътник

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

ЕСП препоръчва на Комисията да създаде стимули за използването на проверките чрез мониторинг като основна система за контрол от страна на държавите членки в рамките на ОСП за периода след 2020 г. Комисията е предприела действия за улесняване на достъпа до данни от мисиите „Сентинел“ и до цифровите услуги за обработка на данни „в облак“, но използването им от разплащателните агенции за оперативни цели е все още ниско, подчертават одиторите. Това е установено в нейния доклад, който беше представен на видео-заседание на Работната група по финансови селскостопански въпроси (АГРИФИН).

Освен това Европейската сметна палата препоръчва на Комисията да използва по-широко новите технологии при наблюдението на изискванията, свързани с околната среда и климата.

Европейската сметна палата (ЕСП) е констатирала, че при прилагане на новите технологии за повърхностни изображения при мониторинг на Общата селскостопанска политика цялостният напредък е устойчив, но с по-бавно темпо при мониторинга на климатичните изменения и околната среда.

Европейската сметна палата е установила, че както Комисията, така и някои държави- членки са предприели действия за реализиране на потенциалните ползи от новите технологии. Комисията е подпомогнала използването на новите технологии чрез организирането на редица конференции и семинари и е предоставила двустранна подкрепа на много разплащателни агенции.

15 от общо 66 разплащателни агенции са използвали данни от спътниците „Сентинел“ по програма „Коперник“ през 2019 г., за да проверят заявления за помощ за някои схеми и някои групи бенефициенти („проверки чрез мониторинг“). Извършеният от Сметната палата одит показа, че много разплащателни агенции считат, че съществуват пречки пред по-широкото използване на новите технологии.

Въпреки че Комисията се е опитала да преодолее или намали някои от тези пречки, разплащателните агенции очакват допълнителни насоки от нея, за да вземат правилни решения и да намалят риска от бъдещи финансови корекции. За преминаването към проверки чрез мониторинг са необходими значителни промени в информационните системи, специфични ресурси и експертен опит.

Доклада на Сметната палата можете да видите ТУК.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА