Служителите на Добруджанския земеделски институт край Генерал Тошево започват протести

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Заради масовите 16% съкращения служителите в Добруджанския земеделски институт край Генерал Тошево започват протести. От днес до петък те ще блокират от 12 до 13 часа международния път за Румъния, а в събота и неделя блокадата на пътя ще е тричасова, предава БНР. Синдикалният лидер Елена Колева припомни, че Добруджанският земеделски институт е най-голямото работещо звено в Селскостопанска академия.

До месец април имаме внесени в Министерството на земеделието и храните 1 милион и 200 хиляди лева приходи, а нямаме нито един лев за производствени разходи. Ние сега сме в пролетна сеитба, нямаме за гориво, не се покриват никакви разходи, каза Колева.

Учените от института искат депутатите да приемат новия Закон за Селскостопанската академия и институтът да стане самостоятелно звено. Убедени са, че могат да се самоиздържат.

В Селскостопанската академия, от 25 института в 20 се готвят масови съкращения, обясни председателят на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ Светла Василева. „Когато започват съкращения, обикновено погледът е насочен към тези с най-голяма численост. Така се направи още при изготвянето на проекта на устройствения правилник на Министерство на земеделието и респективно – на устройствените правилници на структурните звена, които са към Министерството. Разбира се, в това число попаднаха с най-голямата численост – Селскостопанска академия, Агенцията по храните и Изпълнителната агенция за горите. По същата причина, разбира се, са и съкращенията в тези 20 института, които, разбира се, са с по-голямата численост. Но в тези 20 института има достатъчно свободни бройки и пенсионери и, ако разбира се, се свалят тези свободни бройки и бъдат освободени хората, навършили осигурителен стаж и възраст, ще останат 8 института, в които задължително трябва да се извършат масовите съкращения.“, каза тя.

Още миналата година е трябвало да бъде изменен и допълнен Законът за Селскостопанската академия, с което Институтът да стане самостоятелно звено, смята Василева. Тъй като това не е станало, сега числеността на Академията е необходимо да бъде намалена с 350 бройки. Разходният таван на Академията също е изключително ограничен и затова приходите, които институтите ѝ изкарват, се използват за покриването им, а не отиват изцяло в бюджета, допълни тя.

„Ние ще търсим спешна среща с председателката на Академията.“, каза още Светла Василева и допълни: „Това са работещи институти. Нашето настояване е първо да се изпълни постановлението, което е за изпълнението на държавния бюджет, където за Селскостопанска академия бяха определени над 23,5 млн. лв. За съжаление обаче Министерството на земеделието не спази това постановление и разпредели бюджета с около 3 милиона по-малко, което също се оказва доста сериозна причина за това масово уволнение.“

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА