Служителите на Добруджанския земеделски институт край Генерал Тошево започват протести

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Заради масовите 16% съкращения служителите в Добруджанския земеделски институт край Генерал Тошево започват протести. От днес до петък те ще блокират от 12 до 13 часа международния път за Румъния, а в събота и неделя блокадата на пътя ще е тричасова, предава БНР. Синдикалният лидер Елена Колева припомни, че Добруджанският земеделски институт е най-голямото работещо звено в Селскостопанска академия.

До месец април имаме внесени в Министерството на земеделието и храните 1 милион и 200 хиляди лева приходи, а нямаме нито един лев за производствени разходи. Ние сега сме в пролетна сеитба, нямаме за гориво, не се покриват никакви разходи, каза Колева.

Учените от института искат депутатите да приемат новия Закон за Селскостопанската академия и институтът да стане самостоятелно звено. Убедени са, че могат да се самоиздържат.

В Селскостопанската академия, от 25 института в 20 се готвят масови съкращения, обясни председателят на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ Светла Василева. „Когато започват съкращения, обикновено погледът е насочен към тези с най-голяма численост. Така се направи още при изготвянето на проекта на устройствения правилник на Министерство на земеделието и респективно – на устройствените правилници на структурните звена, които са към Министерството. Разбира се, в това число попаднаха с най-голямата численост – Селскостопанска академия, Агенцията по храните и Изпълнителната агенция за горите. По същата причина, разбира се, са и съкращенията в тези 20 института, които, разбира се, са с по-голямата численост. Но в тези 20 института има достатъчно свободни бройки и пенсионери и, ако разбира се, се свалят тези свободни бройки и бъдат освободени хората, навършили осигурителен стаж и възраст, ще останат 8 института, в които задължително трябва да се извършат масовите съкращения.“, каза тя.

Още миналата година е трябвало да бъде изменен и допълнен Законът за Селскостопанската академия, с което Институтът да стане самостоятелно звено, смята Василева. Тъй като това не е станало, сега числеността на Академията е необходимо да бъде намалена с 350 бройки. Разходният таван на Академията също е изключително ограничен и затова приходите, които институтите ѝ изкарват, се използват за покриването им, а не отиват изцяло в бюджета, допълни тя.

„Ние ще търсим спешна среща с председателката на Академията.“, каза още Светла Василева и допълни: „Това са работещи институти. Нашето настояване е първо да се изпълни постановлението, което е за изпълнението на държавния бюджет, където за Селскостопанска академия бяха определени над 23,5 млн. лв. За съжаление обаче Министерството на земеделието не спази това постановление и разпредели бюджета с около 3 милиона по-малко, което също се оказва доста сериозна причина за това масово уволнение.“

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама