Случаят с изоставените коне е заради спекулация със субсидии за пасища

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Субсидията за пасища може да надхвърли 50 лв/дка и в случая с изоставените коне в планината “има определена спекулация” заради плащането за пасища, стана ясно от думите на министъра на земеделието Румен Порожанов в ефира на БТВ.

Петър Пищалов, собственикът на конете, изоставени в Осоговската планина, през 2015 г. е наел близо 1800 дка пасища на база на което получава субсидии. На един кон се полагат между 20 и 40 дка пасища и тези коне са служели на стопанина си да оправдае стопанисването на пасищата. Пищалов е развил бизнеса си през последните две години, каза министърът на земеделието. Петър Пищалов отглежда и овце от рядка местна порода. Всички документални изисквания на практика са спазени, но: “Неговата вина е в начина, по който гледа животните и допускането на смъртта на тези животни. Разбира се, той ще си понесе отговорността при самите плащания.”, каза министърът.

Относно контрола на злоупотребите Румен Порожанов коментира, че и Разплащателна агенция, и Агенцията по храните не могат да направят 100%-ова проверка, правят се риск анализи, проверки по извадки и по сигнал. Министър Порожанов посочи, че има ясно изискване в закона – когато животни трябва да излязат от животновъдния обект и да отидат на паша, се изисква разрешение. Така се знае къде точно се намират те.

Заради случая с оставените при крайно неблагоприятни условия коне ще има едно дисциплинарно уволнение, стана ясно от думите на министъра. Ще бъде уволнен директорът на БАБХ-Кюстендил.

По повод помощта, която се изплаща на земеделските стопани за гледане на редки породи, Румен Порожанов коментира, че тя има за цел да подпомогне дохода на земеделския производител, а доходът отива за развиване на стопанството и изхранване на животните.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама