След 1 г. диалог: Отпада предложената пълна забрана на лова в 10% от териториите на ЕС

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

След една година на интензивна дискусия с държавите-членки, предложението на Европейската комисия за пълна забрана на лова (и риболова) в нова категория строго защитени територии, покриващи 10% от земята на ЕС, беше счетено за неоправдана мярка за спиране загуба на биоразнообразие. Окончателният документ, където „забраната за лов“ е премахната, е публикуван онлайн, предаде БГ ЛОВ.

Първият проект на Европейската комисия постави лова (и риболова) в същата категория като „минното дело“, считайки тези дейности за несъвместими със строго защитени територии. Това създаде негативни реакции в много части на Европа, включително и на много членове в Европейския парламент.

Стратегия за биологично разнообразие

Целта на тази мярка в рамките на Стратегията за биологично разнообразие за 2030 г. беше да се запази целостта на районите с високо биоразнообразие с особен акцент върху богатите на въглерод екосистеми като торфища и древни гори. Добре дошъл знак, че политиката на ЕС вече не разглежда изменението на климата и загубата на биологично разнообразие изолирано, а че двете са неразривно свързани. Важното е, че ловът няма да пречи на естествените процеси на тези типове местообитания. Напротив, усилията на ловците за опазване са важни при управлението на защитените територии и са от ключово значение за осигуряване на подкрепа в общността и усилия за опазване на местно ниво.

Тази скорошна работа по строго защитени територии произлиза от Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие за 2030 г., която призовава за съгласувана мрежа от защитени територии, покриващи 30% от ЕС, от които 10% ще бъдат под стриктна защита. Критериите и насоките не са обвързващи и имат за цел да помогнат на държавите-членки да изпълнят политическия ангажимент.

Следващата стъпка ще бъде държавите-членки да поемат ангажименти за целите от 30% и 10%, като използват съществуващи мрежи на защитени територии или нови обозначения, ако е необходимо. Каквото и да се случи, най-добрият шанс за успех ще бъде постигнат чрез изрично интегриране на местните хора в опазването на обектите. Световният опит със защитените територии показа, че нивото на защита не е ключовият фактор за спиране на загубата на биологично разнообразие, а по-скоро овластяването на местните хора и поддържането на културни ползи и ползи за поминък.

Ролята на ловците в управлението на защитените територии

„Много сме доволни, че здравият разум надделя и че няма пълна забрана за лов в тази нова категория строго защитени територии. FACE активно се противопоставя на неоправданата забрана на лова, като подчертава, че ловците играят ключова роля в управлението на защитените територии в Европа“, заяви президентът на FACE Торбьорн Ларсон, добавяйки, че това показва колко е важно 7-те милиона ловци в Европа да работят заедно.

ЕТИКЕТИ:
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА