Скобари и кефали радват рибарите по родните реки

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

При размътването и видимото засилване на речния отток на река Марица, вследствие на обилните валежи на няколко пъти през декември, риболовът по Марица придоби нови измерения. Рибите определено се активизираха, но пък вече са групирани по обособени местообитания и не са повсеместно пръснати. Има и разнообразие в улова, но в рамките най-вече на скобари, морунаши и кефали. Този режим ще продължи през цялата зима, освен ако няма някакви необичайни обстоятелства, преде Националното ловно- рибарско сдружение (НЛРС- СЛРБ).

Дългоочакваните кефали, които ловят през зимата по река Огоста, най-после напомниха за себе си. Това стана след вдигането на водата и размътването за известно време през декември. Направиха се хубави серии на средни и по-едри риби, а не липсваха и отделни трофейни попадения. Информацията ни е от риболов в района на с. Владимирово. Бели мрени също се хващат, но те са трудна слука и не всеки съумява да ги предизвика.

След последните вести за хващани скобари на река Искър в отсечката между селата Карлуково и Реселец, напоследък думата сякаш взеха морунашите. По вировете край Червен бряг рибарското присъствие е всекидневно и уловът е основно от морунаш. Излизат риби с всякакви габарити, но все пак преобладават такива от средна големина – в диапазона 200-400 г. Има и скобари в района, но те като че ли свирят „втора цигулка“.

Време беше и за река Места да се заговори със суперлативи и причината за това са едрите скобари и кефали, които се развилняха в последно време. Доскоро по реката риболовът беше труден заради маловодие, а сега се правят страхотни удари с риби по кило и отгоре. При това вече си припознаха и белите червеи, а с тях риболовът определено се улеснява.

Една бяла риба от 5 кг и още няколко в диапазона 1-3 кг – това е влязло в актива на тролингисти, пробвали да закрият сезона на популярния родопски язовир “Ивайловград” непосредствено преди празниците. Редно е да се отбележи, че са хванати на солидна дълбочина от порядъка на 10+ метра. С оглед на сезона това все пак не е изненадващо – рибите са в типично зимни обитания.

През януари да да се говори за риболов по Черноморието не е съвсем уместно, но си заслужава да се отбележи един интересен факт. Поредната експедиция на експерти от Института по океанология към БАН за изследване на рибните ресурси в нашите води е завършила през декември. Установено е, че биомасата на трицоната е над 40 хиляди тона. Тази дребна рибка е в изобилие и това е много добра новина. Чернокопът също показва стабилна популация, има и много хамсия. Експедицията е протекла през куп перипетии, свързани с пандемията от Covid-19 и заболели хора на борда на изследователския кораб, но в крайна сметка е завършила успешно. Откъм риболов по морето нещата приключиха още в средата на декември.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА