Складовете за пшеница в северното полукълбо вече са доста празни, търсенето продължава

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути
Зимни бури в САЩ и сушата, причинена от метеорологичния феномен Ла Ниня, дадоха старт на предколедно рали на цените на пшеницата, царевицата и соята на международните фючърсни борси, като своята дума си казва и засилването на цените на суровия петрол и фондовите пазари. По-специално за пшеницата, чийто запаси вече са много оскъдни в северното полукълбо, докато търсенето от вносителите на световния пазар продължава. Аржентина ще наложи ограничения за експорт на износителите, които в момента прибират реколтата в южното полукълбо. При това положение неизбежно цените компенсираха част от предишните си загуби.
Пшеницата на Euronext в Париж отново доближи 290 евро/т в сряда, а рапицата дори скочи със 750 евро/т.
В Европа пазарът на пшеница наскоро беше стимулиран от свежо търсене от Китай във Франция. САЩ също се надяват на увеличаване на износа предвид празните складове в северното полукълбо. Русия определи експортна квота от 8 милиона тона пшеница от февруари до края на пазарната година, което беше под предишните очаквания. В същото време тя увеличи експортната такса от 22 декември на 94 USD/т пшеница (83,22 евро) и обяви формулата за изчисление на експортното мито, ако референтните цени от 375 USD/t (332,01 евро) бъдат надвишени.

Украйна, която е основен световен производител на зърно, обмисля ограничаване на износа на хранителна пшеница през първата половина на 2022 г., съобщиха за Ройтерс два източника, запознати с темата. Русия – най-големият износител на пшеница в света, има ограничени доставки на зърно от началото на тази година, като големите вносители се борят да намерят алтернативни начини за износ.

Очаква се глобалното предлагане на висококачествена пшеница да намалее през първата половина на 2022 г., тъй като пристигането на Ла Ниня по време на пиковата реколта в Австралия разби надеждите на петия по големина износител на пшеница в света да посрещне голяма част от търсенето на пшеница в Азия. Търговците оценяват, че рекордно високите транспортни разходи и прекъсвания на доставките поради новия щам на COVID-19, на фона на недостиг на висококачествена пшеница и ограничен износ от няколко  региона, означават, че световните цени на пшеницата вероятно ще останат високи през първата половина на 2022 г. .

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА