Скъпите млечни продукти дърпат нагоре индекса на храните

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
4 Минути

Световните цени на храните нараснаха през февруари. Индексът на храните на ФАО е средно 167.5 пункта, което е с 1.7% повече от януари, поради рязкото покачване на цените на млечните продукти.

Индексът, който проследява динамиката на месечните промени в международните цени за кошница от основни хранителни продукти, понастоящем е на най-високото си ниво от септември 2018 г., но все още е с почти 2,3% по-нисък от предходната година. При зърното индексът възлиза на почти 169 пункта през февруари, като леко се увеличава спрямо януари, главно поради повишение при цените на царевицата.

Индексът на цените на растителните масла на ФАО се повиши с 1,8% до 133,5 пункта, което е най-високото ниво от октомври 2018 година. Ръстът на цените през февруари се дължи главно на увеличението на цените на палмовото, соевото и слънчогледовото масло. При индекса за месото също има леко повишение, заради повишаването на цените на говеждото и свинското месо.

Индексът на цените на млечните продукти на ФАО се е увеличил с 5,6% в сравнение с януари, което се дължи на увеличеното търсене на внос на обезмаслено мляко на прах, пълномаслено мляко на прах и сирене. Очакваният сезонен спад в производството на масло също допринесе за повишаването на цените му.
При цените на захарта индексът на ФАО се е повишил с 1,2% от януари, което се дължи главно на опасенията за спад в производството в някои от големите страни производителки.

Световните доставки на зърно ще останат високи през 2018-2019 г.

В новото „Обобщение на доставките и търсенето на зърнени култури”, ФАО понижи прогнозата си за световното производство на зърнени култури през 2018 г. до 2,609 млн. тона. Това е с 2,8 млн. тона повече от регистрираното през януари. Последната ревизия беше силно повлияна от по-ниските прогнози за производството на царевица в САЩ.
Според последните прогнози на ФАО ще има спад в световното потребление и запасите от зърно през 2018/1919 година. Прогнозата на ФАО за световната търговия със зърно през 2018/1919 г. е намалена с 2 млн. тона от нивото от миналата година до малко над 413 тона. Що се отнася до основните зърнени храни, прогнозата за световната търговия с пшеница е намалена с около 800 000 тона, което се дължи на по-ниските покупки от някои страни в Азия и Южна Америка.

Първа прогноза за производството на пшеница за 2019 година

Въпреки факта, че по-голямата част от реколтата от зимна пшеница в северното полукълбо все още не е събрана, първата прогноза на ФАО за световното производство на пшеница за 2019 г. е 757 милиона тона. Така обемът на производството през тази година ще бъде с 4% по-висок от нивото от 2018 г., но все още няма да достигне рекордното ниво, регистрирано през 2017 година.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА