Система „Дунав“ е приоритет в стратегията за управление на водите

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

На много места може да има режими, ако тази година няма валежи, по думите на министър Емил Димитров

Спешното строителство на система Дунав е приоритет в стратегията за управление на водите. Това каза министърът на околната среда и водите Емил Димитров в интервю за Нова телевизия. „Язовирите трябва да се оставят за питейно-битови нужди. Имаме все още воден ресурс, който можем да ползваме, но земеделските язовири са в много лошо състояние, не се пълнят, поради което има проблеми със земеделци, рибари, ВЕЦ-ове“, коментира екоминистърът.

“За Черноморието до следващата година ще издържим, но трябва сега да мислим, за да не се вземат после късни решения”, посочи Емил Димитров. Язовирът дава вода на южното и на северното Черномоние. “В момента язовирът има 60 млн. кубични метра вода. Вариантите са няколко: да сложим помпи, да започнем да прехвърляме през водната кула и още няколко месеца да издържим – ако през зимата няма сняг и валежи. Трябва ли да чакаме догодина май-юни, за да видим, че водата е свършила, или да вземем мерки сега? Аз предлагам мерки да се вземат за цялата страна. През есента ще свикаме консултативен съвет по водите”, обясни министър Димитров.

За десетилетие напред

Той е предложил на премиера Борисов няколко варианта за справяне с безводието по Черноморието и вече се работи по тях. „Трябва да решим проблема за десетилетие напред“, посочи екоминистърът и допълни, че предстои премиерът да вземе решение по проекта.

Министър Танева: За този сезон водата за напояване е осигурена

„Идеята е да намалим количествата от язовир Камчия към Варна, да се компенсира от язовир Девня и Цонево, а Южна България, която няма от къде другаде да вземе, да остане на язовир Камчия и Ясна поляна, и два земеделски язовира, които не се използват от десетилетия да бъдат спешно ремонтирани и закачени към деривацията, която захранва Бургас. По този начин проблемът за бизнеса и инвеститорите ще бъде решен. Този проблем обаче е в цялата страна”, каза още министър Димитров.

Изоставени язовири

В страната има 52 държавни язовира – 15 за питейно-битови нужди и още толкова за земеделски нужди, като последните са в много лошо състояние като техническа експлоатация. През последните 50 години не са давани средства, пълнят се през лятото на минимално ниво.

Всеки ден в 15 часа на сайта на МОСВ се обновява информацията за 52-та държавни язовири в страната, посочи екоминистърът. Всеки от къщи и от телефона може да види в какво състояние е един язовир. Повечето язовири са пълни на 80%. Винаги има 3-4 критични язовири, каза още той.

МОСВ отново призова земеделците да преминават на алтернативни източници за поливане

“Източна България е зле- язовирите Тича, Ястребино и Камчия са в критично състояние. Язовир Жребчево е в цяла система, която трябва да се пълни от река Тунджа – половината приток от там е насочен към Стара Загора. Не може да вземеш цялата вода  на язовира от Тунжа към Марица и да имаш пълен язовир, по думите на министър Димитров. Язовирът е празен през последните 15 години и през последните 5-6 години язовирът не е получил ВиК, топене, Agrozona.bgникаква вода. Ние ще пуснем 5-6 млн. кубични метра вода за язовир Жребчево”, посочи министър Димитров.

Крайно време за промени

“На много места може да има режими, ако тази година няма валежи. Крайно време е от язовир Кричим да се захранят Пловдив и Хасково. За Сливен е крайно време да се помисли дали от язовир Жребчево да се подпомогне довеждащият канал с пречиствателна станция. За Северна България язовир Тича има вода за още 3 години. Трябва ли да чакаме и тя да свърши, ако няма валежи, или трябва да започнем захранване от Дунава”, каза екоминистърът и допълни: “Заобикалят се проблемите и се чака да падне дъжд. Моята работа е, докато съм министър вода ще има, но ние трябва да се подготвим за бъдещето. В министерството мислим как да се управляват водите, ще предложим стратегия. Не казвам, че сме най-умните, трябвало е да се направи, но по-добре да започнем този път и учените да се изкажат”.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА