Син камък: как, кога и къде се прилага в градината

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Профилактиката на гъбните болести е голямата му сила

Своевременната профилактика на гъбните заболявания е много важна задача в градината. Тук на помощ ви идва медният сулфат, известен още като син камък. Освен в конвенционалното земеделие, той има приложение и в биологичната градина. Как и за какво можете да го прилагате в двора?

Най-често синият камък се използва като фунгицид срещу разпространението на различни гъбни заболявания по културите. Основната му задача е профилактиката, тъй като при вече силна зараза той няма да свърши работа. Най-често се прилага при различни петна по семковите дървета, бори се с крастата, брашнестата мана и др.

 

Пригответе разтвор

При работа със син камък трябва да знаете как да си приготвите качествен разтвор. Използвайте стъклени съдове, тъй като с металът медният сулфат прави реакция. Разтворът се приготвя преди използването му иначе губи ефективността си. Добре е да разтворите първо кристалите в малко вода за получаването на концентрат и след това да го добавите към основното количество вода според желаната концентрация. Ако искате да получите концентрация от 1%, трябва да сложите на 10 литра вода 100 г син камък.

Обикновено синият камък се прилага като разтвор в комбинация с гасена вар, за да не се изгорят растенията и така се получава известният бордолезов разтвор. На 100 г син камък в разтвора се добавят и 100-150 г гасена вар. И тук важи правилото разтворът да се приготвя преди използването му.

 

Обработете културите

Когато става дума за зеленчуци, то синият камък е най-ефективен за предпазване на доматите от фитофтора. Профилактично разтвор на син камък се сипва в ямките им при засаждане. Използва се 0,5% разтвор, а след 2 седмици можете да напръскате растенията с 1% течност.

За овощни дървета и обикновено се прилага разтвор в концентрация от 1 до 3%. Тук целта е да спасите дръвчетата от различни гъбни болести, за които вече споменахме. С бордолезов разтвор напролет се обработват и прасковените дървета срещу къдравост.

На едно дърво обикновено се използва от 2 до 10 литра течност в зависимост от големината на короната. Работи се най-често рано сутрин или късно вечер след залез слънце. Добре е да знаете, че пръскането със син камък обикновено се прави рано напролет или през есента за профилактични цели, като експертите дават по-голяма тежест на есенната обработка.

Въпреки, че се отнася към не много токсичните препарати, при използването на син камък трябва да предприемате всички адекватни мерки за безопасност при работа с пестициди.

 

 

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА