Силна ценова година за месото

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
13 Минути
Доц. Божидар Иванов

Силното развитие на световната икономика в последните три години се отразява положително на цялото потребление и търсене на месо. Производството се възстанови от слабите години, които бяха до 2015 година, което се съпровождаше с ниски нива на производство и относително високи цени. През 2018 г. световното производство се повиши, което доведе до успокоение на цените и връщането им в границите на последните 10 години. В България секторът „Месо” в последните години се развива възходящо, като общото производство продължи да нараства в сравнение с предходните години и общо от четирите вида меса се очаква да достигне 186 хил. т. Потреблението при тези меса извън стопанствата ще достигне 378 хил. т. Очакванията в края на 2018 г. бяха, че пазарите ще тръгнат надолу именно заради изпреварването на предлагането над търсенето. Но производствени рискове отпреди 1-2 месеца измениха пазарната посока. Основният фактор, който вече диктува динамиката на цените, е очертаващият се огромен недостиг на свинско месо в Китай заради заболяването от Африканска чума, която заплашва да унищожи до 1/3 от свинете там. През април индексът на световните цени на месото се покачи с 3% над установеното равнище за месец март под въздействие на повишените цени на свинското месо. Всичко това променя картината, като цените на свинското растат, издърпвайки нагоре и останалите меса с най-голямо отражение върху пилешкото.

Световният пазар

Глобалното производство на месо расте непрекъснато. По данни на FAO през 2018 г. произведеното количество в световен план се оценява на 336 млн. тона спрямо 324 млн. тона през 2015 г. Съпоставката с предходната година показва ръст от 1%, като увеличението е най-голямо при говеждото и телешкото месо – с 2%, следвано от птичето месо (+1%). Производството на свинско и агнешко месо расте с по-слаб темп – 0,6%. Позитивната динамика се отрази върху ценовото равнище на всички меса, като цените на свинското и птичето месо се понижиха под нивото от 2017 г. През 2019 г. се очаква да бъде произведено около 333 млн. т месо, като увеличение ще има при всички меса с изключение на свинското и овчето, което ще доведе до превишаване търсенето над предлагането, предпоставка за по-високи цени.

При свинското месо световното производство ще падне до 108 млн.т., като намалението ще дойде от Китай, където обичайно от нива 54 млн.т. в последните години се очаква да слезе до 48,5 млн. т. Оттам се очаква вносът на свинско месо в Китай да нарасне от 1,5 млн. т до 2,2 млн. т по данни на USDA. Това увеличение на вноса в Китай няма да покрие обичайното потребление на свинско месо, което се движи в рамките на 55 млн. т, но се очаква да падне до 50,5 млн. т. Причината е, че цената скочи с около 19% за няколко седмици в основните страни-производителки в Европа в сравнение със същия период на 2018 г., докато в Китай цената се покачи с около 40%. Печеливши от създалата се пазарна конюнктура при свинското са ЕС, Канада, Бразилия, като проблемите с тарифите на свинското месо от САЩ затрудняват доставките оттам.

Създалата се ситуация облагодетелства и ценовата среда при пилешкото и говеждото, където цените тръгнаха нагоре. След като средната цена за бройлери през 2018 г. бе около 1,87 евро/кг в ЕС се очакваше да падне под 1,80 евро/кг през 2019 г., но развилата се ситуация отново повиши прогнозата и цената в ЕС ще се котира в рамките на миналогодишните равнища. Най-ниска е цената на бройлери в Бразилия, където през 2018 г., цената бе около 0,95 евро/кг, но от началото на година цената се движи около 1,02 евро/кг.

При агнешкото и овче месо се наблюдава спад в цените през 2019 г. в сравнение с 2018 г. в ЕС, независимо, че в страните основни производителки Австралия и Нова Зеландия се отчита слабо повишение и спад в предлагането. През 2018 г. средната цена на агнешко месо в ЕС бе около 5,60 евро/кг, докато от началото на 2019 г. е 5,30 евро/кг. В Австралия цената на агнешко от кланиците от началото на 2019 г. е около 4,50 евро/кг, докато през миналата година е била средно около 4,35 евро/кг. Причините са в намалението на предлагането, като през миналата година заради засушаването в тази част на света и поскъпването на фуражите голяма част от стадата бяха изклани, което ограничи възможностите за възпроизводство. Спадът на цените в ЕС се дължи на много по-слабото търсене на агнешко месо, независимо от спада в предлагането, като не трябва да се забравя, че агнешкото месо е с най-високи цени сред останалите видове месо, а основната част от консумацията е във Великобритания, където обезценката на паунда и неизвестностите около Брекзит се отразяват на търсенето.австралийско агнешко, агнешко месо, Agrozona.bg

При говеждото и телешкото месо се констатира ръст в производството, който е осезаем още от 2018 г. и ще продължи и през 2019 г., но нарасналото световно търсене и кризата с недостиг на свинско месо държи цените нагоре. От началото на година цената на говеждо месо на едро в ЕС е около 2,9 евро/кг, докато през миналата година по същото време е била с около 3% по-висока. ЕС не е конкурентоспособна на международния пазар, като заема около 3% дял в световния износ на говеждо месо. За сравнение при свинското през 2019 г. се очаква делът на свинското месо с произход от ЕС да съставлява около 35% от цялата световна търговия.

Производството в България

Следвайки динамиката на европейските цени, цените на едро на различните видове меса в страната през 2019 г. тръгнаха нагоре. Очакваше се, че с изключение на свинското месо останалите меса леко ще се понижат, което беше и оценка за пазара в ЕС, но заради производствената конюнктура при свинското, цените и у нас следват европейската перспектива, която е към ръст. Цените на свинското месо в страната се покачват, макар че през 2018 г. паднаха и средната цена бе 3,25 лв./кг, с 13% по-малко отколкото през 2017 г. През 2019 г. по предвиждания на САРА средната цена ще се покачи до 3,5-3,6 лв./кг, което е със 7% над ценовото равнище от предходната година. Отчитайки тенденциите на световния пазар, движени основно от растящия износ на свинско месо за Китай, очакванията са цените да продължат да растат и през лятото на тази година могат да стигнат дори до 4 лв./кг кланично тегло. За сравнение цените на едро на свинското месо през същите месеци на 2018 г. се движиха около 2,90-3,10 лв./кг, което очертава прогнозен ръст между 18-22% сравнено с изминалата година. Положителният темп на растеж при производството на свинско месо продължава и през настоящата година. Броят на закланите животните в промишлени условия през първите два месеца на 2019 г. е плюс 13%, изчислено на годишна база.

Цените на тон кланично тегло на говеждо и телешко месо също се повишават. Една от основните причини е свиването на производството в страната, като очакванията са цените да продължат да растат до средата на есента, задържайки се на нива около и малко над миналогодишните. Средната цена на едро на говеждо месо в България за 2018 г. е около 4,15 лв./кг. Тази цена е по-висока отколкото същата за предходните две години, но по-ниска отколкото за последните пет. През тази година се очаква цената да бъде около 4,25 лв./кг, като трябва да се спомене, че у нас съществува голяма диференциация между различните категории говеждо месо. Тези цени на говеждото се отнасят за бракувани животни, които са много нисък клас и не се отнасят за угоени и добре отглеждани животни, където цената е около 6,50-7 лв./кг трупно тегло. През първите месеци на тази година в кланиците са произведени 914 тона говеждо и телешко месо, което представлява намаление с 30% в сравнение с количеството на добитата продукция за същия период на предходната година.

кланици за бяло месо, Agrozona.bgПри цените на пилешкото месо се наблюдава равновесие и малки вариации. Те ще продължат да се качват в следващите 2-3 месеца, но остават под ценовото равнище от 2018 г. – 3,06 лв./кг кланично тегло. Причината за възходящите очаквания са стабилното вътрешно търсене и растящите цени на свинското месо. През 2018 г. бе достигната добра цена, като обезпокоителното е, че макар вътрешната цена да бъде под средната цена за ЕС, много от преките конкуренти на европейския пазар като Полша, Унгария, а вече и Украйна, предлагат пилешко на по-ниска цена. Украинската експортна цена на цели пилета е около 1,5 долара/кг от началото на годината, което предопределя навлизането на такова месо не само на нашия пазар, но и на европейския. Общото производство на бяло месо в промишлени условия у нас до месец февруари възлиза на 17,6 хил. тона, което представлява ръст с 6% на годишна база. Увеличението се дължи на по-голямото производство на месо от бройлери (+17%), докато количеството на патешкото месо намалява с 27%.

Тенденции пред месопроизводството

Очакванията за 2019 г. е това да бъде година с добри цени на месото, което ще дойде и на фона на ново леко поевтиняване на фуражите в резултат на очакваната добра реколта, както при зърнените, така и при протеиновите култури. Общото производство на месо у нас се очаква да продължи да нараства в сравнение с предходните години и общо от 4 вида меса да достигне около 190 хил. т. Потреблението при тези меса извън стопанствата ще достигне 385 хил. т, което свидетелства за един непрекъснат ръст за последните години. С най-голям ръст в производството се очаква да бъде свиневъдството, където след 2007 г. започна засилено уедряване, където източник на ефективност и резултат е мащабът и интеграцията по веригата. Тези процеси доведоха до намаляване броя на стопанствата и излизането от сектора на нерентабилните такива. Постепенно това производство се стабилизира. Стабилизацията се свързва с ръст в продуктивността и плодовитостта, което е основен индикатор за състоянието и кондицията на всяко производство. Въз основа на развитието на пазара и стабилното търсене обаче и при производството на свинско и на птиче месо страната остава нетен вносител, което също дава тласък на вътрешното производство, което има потенциал да се разраства, за да задоволи вътрешното търсене. Като цяло обаче, конкурентоспособността на местното производство на месо остава около или под средните световни равнища и на водещите страни износителки, което означава, че страната трудно скоро ще преодолее дефицита във вътрешното потребление на месо и ще продължи да бъде нетен вносител.

 Доц. Божидар Иванов

 

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА