Сеул – градът на усмихнатите хора

Васил Русев
Васил Русев
14 Минути

Изтокът отдавна е един вълнуващ свят за Запада – дръпнати очи, странни йероглифи, земетресения, любезност, будизъм, с една дума друг свят, други хора – свят на различното. В този брой „Агрозона“ пътува далеч, дестинация – Сеул, Южна Корея. Отиваме за да отразим едно от големите събития на азиатското земеделие – KIAFE, което ни запозна с редица иновации за фермерите, прясно идващи от един от основните лидери в света на технологиите. Разбира се, остана ни време да се потопим и в атмосферата на Изтока, който всъщност в Корея наподобява повече на САЩ, с изключение на факта, че навсякъде по улиците виждаш йероглифи.

СеулЗа разлика от Северна Корея, южната част е много по-достъпна за българи. Страната ни има безвизово споразумение и всеки може преспокойно да посети страната за 90 дни. Пътят е малко дълъг – отнема около 13 часа ( с прекачвания), но все пак отиваме, както се казва „на края на света“. Освен това повечето компании Ви настаняват в огромни презокеански лайнери, в които уютът е на първо място!

Тук идва моментът да опишем първото си впечатление от кацането в Сеул, което ще ни преследва до края на нашия престой. И то не идва от внушителните постройки, пътищата без дупки или красотата на града, а идва от хората. Няма как да не останете впечатлени от тях. Усмивката като че ли е задължителна, а доброто отношение програмирано. Дори на паспортните гишета Ви се усмихват, помагат Ви даже и да не искате, а въоръжената охрана на летището с радост би се снимала с Вас. И това отношение ще изпитате през целия си престой – в ресторантите, музеите, дворците, изобщо навсякъде. Имайте наум обаче, че корейците не говорят много добре английски и разбирането с тях не е лесно. Възможно е понякога да не Ви оставят на мира, докато не разберат точно какво искате от тях.

Сеул и неговите измамни мащаби

А сега за града. Столицата на Южна Корея – Сеул, е малко по-голяма от София, но ако не знаете този факт, никога няма да повярвате. Постоянно имате чувството, че се намирате в изключително мащабен град, за който ще Ви трябват дни за да го пребродите. Задръстванията са доста по-големи от нашите и затова трябва да се въоръжите с търпение, докато обикаляте. Подземният градски транспорт обаче е добре изграден и обхваща цялата столица. А е и изключително „евтин“ или поне така смятат корейците – еднопосочният билет струва около 1,70 долара.Сеул

Първата ни разходка в Сеул ни остави впечатлението, че се намираме в някой град от холивудските филми – Ню Йорк, може би. Голяма част от града е заета от бизнес сгради, коя от коя по-модерна и впечатляваща, а хората живеят в блокове – 20-етажни, леко приличащи на българските. Всяка нощ улиците се превръщат в светлинни атракции, а рекламните билбордове наподобяват много тези, които са поставени по улиците на Бруклин.

Мостовете на столицата

Когато сте в Сеул пътешествието Ви трябва да бъде посветено на няколко теми, разделени между съвременните постижения и културните наследства от изминалите династии. Това ни разказва нашият екскурзовод и домакин Санг-Джин Джонг. И първото нещо, което ни показва са мостовете на столицата. Градът е разделен от реката Хан, играла важна роля в историята на Корея. Трите кралства, които владеели държавата в продължение на близо хиляда години, са се стремели да поемат контрола й, тъй като тя е била важен  търговски път за Китай (това е било в миналото, сега не се използва тъй като минава през Северна Корея). В сегашни дни тя е осеяна с безброй мостове, разположени през километър и всеки един от тях е декориран по уникален начин.

СеулНие ще се спрем на Банпо – фонтанът дъга. Той е дълъг около 570 метра, а голямата му атракция са фонтаните, които пръскат вода от двете страни в цветовете на дъгата. Банпо има 380 дюзи, които правят невероятно шоу от  вода, музика и светлини. Съоръжението е програмирано да изпълнява различни атракции през деня и нощта. В светлата част от денонощието, той  показва сто различни конфигурации, създаващи усещането за вълнообразни клонки и листа от върби. През нощта пък  двеста светлини грейват, за да покажат танцуващите  цветни струи, синхронизирани със специално подбрана музика.

Освен това Банпо е украсен с бамбук и цветя по цялата си дължина и е първият двуетажен мост, построен в Южна Корея.

Сеул от 500 метра височина

Следващата атракция, която посещаваме е кулата Намсан – внушителна постройка, намираща се в самия център на града. Намира се толкова нависоко, че дотам трябва да стигнете с кабинков лифт, а другата опция е да вървите около един час пеша. Намсан е висока 453 метра, а когато се изкачите до нея се отваря панорамна гледка на целия Сеул. Гледайки, отново оставаме с впечатлението, че няма как градът да е почти сходен по размери със София. Трудно е да опишем какво виждаме от тази височина, затова ще е по-добре да видите снимката. Впечатление ни прави обаче, че азиатската столица е заобиколена почти отвсякъде с планини, тук поне наподобява българската.

СеулКулата Намсан е построена през 1969 г. и е била първата интегрирана предавателна кула в Корея. През 1980 г. се отваря за общността и почти мигновено се превръща в символ на града. През нощта в нея се провежда  многоцветно дигитално изкуство, разполага със собствена цифрова обсерватория, тераса на покрива, както и с редица ресторанти.

По време на нашия престой успяхме да се изкачим и до още една кула, този път на търговския гигант Lotte. Споменаваме я защото е най-високата в Азия и пета в света със своите 478 метра. Разполага с цели 120 етажа. Интересно е, че изкачването от земята до върха отнема по-малко от една минута.

Град на три кралски династии

Нашият екскурзовод ни насочва към следващите задължителни цели – наследствата от кралските династии на Корея. В Сеул има пет запазени автентични двореца, а повечето се намират в централната зона на града. Най-добре опазените ценности са тези от династията  Джозеон, управлявала страната от 1392 до 1910 година.

Кралските семейства строели дворци за различни поводи и причини. Когато един от тях бил ремонтиран например, благородното семейство се е местело на по-удобно място. В случай на политическа промяна пък новите управници създавали свое място за живеене. Кралят живеел в главния дворец, известен като юридически или беопгунг на корейски, а вторичните били наричани игунг. Постройките били разделени на вътрешни и външни – в първата живеел кралят, а във втората се провеждали церемонии и събития.  Имало и зали за учени, задни градини с лотосови езера и павилиони за отпускане.Сеул

Най-известен за туристите в днешни времена е Гьонгбокгунг. Построен е в далечната 1395 г., това е най-големият дворец на Сеул. По време на японските нашествия в Корея (1592-1598 г.) сградата е била почти унищожена, но през 19-и век, всичките 7 700 стаи са възстановени под ръководството на принц Хунгсеон. Реставрирани били 500 хектара. Архитектурните принципи на древна Корея са включени в традицията и външния вид на царския дворец. В Гьонгбокгунг е поместен и емблематичният фолклорен музей на Корея.

Древното среща 21 век

Западните вериги ресторанти и магазини като цяло са извоювали своите позиции в Корея. Всеки кореец ще Ви каже, че разходките по търговските центрове и улички на Сеул не са за пропускане. Градът е препълнен с молове, огромни, повечето от тях имат по 12 етажа, без да броим подземията. Магазините не се различават от тези у нас, защото и там срещаме познатите маркови магазини, цените обаче се различават значително – доста по-скъпо е.

Една от най-важните индустрии в Корея е козметичната и затова не малко улици са посветени именно на магазините, които я продават. Употребата на козметика в Корея датира от 1300 г., Сеулкогато процъфтявало използването на грима. Тогава той се правел от  лосиони, извлечени от растения, включително краставици. За да се овлажни и придаде блясък на кожата, се използвало  шафраново масло. Маслото от кайсии и праскови пък било предназначено за отстраняване на лунички и черни петна.

Почти всички чудеса на корейските продукти за красота може да откриете на улица Мьонгдонг.  Просто е невъзможно да пропуснете някой от тези магазини за грижа за кожата, защото има толкова много от тях – не само от гледна точка на разнообразието, а и затова, че една и съща марка има по пет, дори и десет магазина на същата уличка. Мьонгдонг е перфектна за пазар, защото получавате безплатни мостри почти навсякъде! Може да се окаже дори трудно да съберете всички маски за лице и  грим, които ще Ви подарят. Магазините обикновено са претъпкани и се редят дълги опашки от чакащи.

Ядеш по корейски, живееш 92 години

А вече е време да си говорим по същество, за храната. Това бе един от въпросите, които най-много ни вълнуваше преди нашето пътешествие. Корейците се хранят здравословно, поне според фактите  – те са на трето място по дълголетие в света, а средната продължителност на живота е цели 92 години! За наша радост през целият ни престой имахме гид, който успя да ни покаже традиционната корейска кухня.

До голяма степен храната там е базирана на ориз, зеленчуци и меса. В традиционните корейски ястия често се използва сусамово масло, соев сос, сол, чесън, джинджифил, лют червен пипер и зеле напа.

А кулинарният символ на Южна Корея се нарича Кимчи или люто зеле, който си има посветен цял музей. Има много различни видове кимчи, но най-разпространената версия се прави със зеле напа, което ферментира в яркочервени люти чушки. 1,5 кг кимчи от магазина ще Ви излезе някъде около 4 долара, така че спокойно може да ядете на корем.Сеул

Интересно е да споменем, че повечето храна, която се консумира в заведения се готви точно под носа Ви. Така например, идва сервитьорката до вашата маса, накълцва цяло пиле, реже картофи и директно ги слага в тенджерата на масата, в която са вградени два котлона и Ви прави подобие на супа. В друг вариант пък идват до вашата маса, с ножица нарязват няколко свински пържоли и ги мятат на тигана. Това е практиката там – да няма скрито, покрито.

Искаме да Ви препоръчаме още едно ястие – булгоджи – специализираното корейско барбекю. Най-често то се приготвя от тънки ивици телешко месо. Маринова се в сладък соев сос с много чесън и сусамово масло.

Над $250 млн. инвестиции годишно в развитието на технологии за земеделието 

Южна Корея домакинства едно от големите изложения за иновации в земеделието KIAFE, събирайки производители на техника от Азия,  успешно разработили умна земеделска техника. „Агрозона“ бе официален медиен представител на събитието за България.

KIAFE заема 13 000 квадратни метра, а изданието бе разделено на четири теми: високотехнологичност в земеделската техника, модернизация в животновъдството, умно земеделие/използване на дрони, както и новости при оборудването за градинари. Над 200 компании представиха своите продукти, а посетителите надминаха 43 хиляди.

Разпозната като лидер сред производителите на машини, Корея инвестира повече от 250 милиона долара годишно за развитието на технологии в сферата на земеделието. Част от тези инвестиции е и изложението KIAFE, чиито основен приоритет  е да запознае фермерите с начините за умно и модерно земеделие, и да създаде силна пазарна връзка между азиатските страни.

Георги Узунов

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА