Сектор “Рибарство и аквакултури” ще получи допълнителна подкрепа по три мерки

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Две от трите допълнителни мерки за подпомагане са свързани с преустановени риболовни дейности заради военните действия на Русия срещу Украйна

Министерството на земеделието защити допълнителна подкрепа за рибарството и аквакултурите. България настояваше за подобно предложение от страна на ЕК и позицията й беше широко представена на всички проведени срещи през последния месец. Комисията беше информирана за състоянието на сектора в България и се съобрази с необходимостта от спешни мерки в рамките на Регламент  (ЕС) № 508/2014 за ЕФМДР.

На 13 април Европейската комисия предложи втори пакет от кризисни мерки в подкрепа на рибарството и аквакултурите. Предвижда се законодателно изменение на Регламент  (ЕС) № 508/2014 за Европейския фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР) за периода 2014—2020 г., което ще даде възможност за допълнителни кризисни мерки в подкрепа на секторите на рибарството и аквакултурите в Европейския съюз в контекста на нахлуването на Русия в Украйна.

Това допълва първия пакет от кризисни мерки, приет на 25 март 2022 г. в рамките на Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури (ЕФМДРА) 2021—2027 г. Той включва финансова компенсация за допълнителни разходи, за пропуснати приходи и за съхранението на продукти, както и за временното преустановяване на риболовни дейности, където понастоящем те не са безопасни.

Подкрепата ще се предостави чрез ПМДР и ПМДРА

На Съвета по селско стопанство и рибарство на 21 март 2022 г. МЗм защити позицията страната ни за нуждата от навременно обезщетение на операторите в сектора и чрез двата инструмента – ПМДР и бъдещата Програма за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г. (ПМДРА).

На 30 март 2022 г. Управляващият орган на ПМДР участва в три срещи, организирани от Генерална дирекция „Морско дело и рибарство“ към ЕК във връзка с възможностите за прилагане на спешни кризисни мерки за подпомагане на сектор „Рибарство“ предвид критичната ситуация с цените на горивата, електроенергията и суровините, както и с извънредните обстоятелства в Украйна. На тях ясно беше изразена позицията на България за необходимостта да се отключат възможности за кризисни мерки по текущата програма.

С изменението на Регламент  (ЕС) № 508/2014 за ЕФМДР г. държавите членки ще имат възможността да предоставят бързо финансова подкрепа за допълнителните разходи и икономическите загуби, произтичащи от кризата.

Вижте от какви помощи ще могат да се възползват заетите в сектора:кораб, помощ, Agrozona.bg

▪ Финансова компенсация за временното преустановяване на риболовни дейности, където военната агресия на Русия срещу Украйна застрашава сигурността на риболовните операции. За тази компенсация не се прилага финансовият таван и максималният срок, определен за другите случаи на временно преустановяване;

▪ Финансова компенсация за организации на производители, които съхраняват на склад продукти от риболов или аквакултури в съответствие с механизма за съхранение в Регламент (ЕС) № 1379/2013 (обща организация на пазарите);

▪ Финансова компенсация за операторите в сектора на рибарството и аквакултурите (включително преработвателния сектор) за пропуснатите от тях приходи и за допълнителните разходи, които са понесли поради смущенията на пазара, причинени от военната агресия на Русия срещу Украйна и последиците от нея за веригата на доставки на продукти от риболов и аквакултури.

Разходите за тези мерки ще бъдат допустими със задна дата, считано от 24 февруари 2022 г.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА