Сектор „Птицевъдство“ пред срив: Продажбите на яйца са под себестойност

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

За много трудности, високи цени на фуражите и месеци продажби под себестойност, алармираха от птицевъдния бранш. Въпреки редицата затруднения, пред които производителите са изправени в момевта, представителите на сектора не са били сред поканените земеделски производители на срещата с министър-председателят  Стефан Янев в Министерски съвет през вчерашния ден.

„Не срещаме подкрепа от държавата“

„В момента за сектор птицевъдство един от най- големите проблеми е, че суровините, които използваме са с около 70 % по- скъпи, докато яйцата от октомври месец насам се продават под себестойност. Образуваме огромни загуби. Себестойността на яйцата към момента е между 14-16 ст с ДДС. Това е огромен проблем, към който държавата не е предприела никакви мерки. Имаше само една ковид  мярка за дезинфектанти със скромни суми, които по никакъв начин не могат да компенсират загубите ни“, коментира в интервю за Агрозона  председателят на Асоциацията на промишленото птицевъдство Даниел Божанков.

„Ние в момента не сме конкурентни на другите пазари, не можем да правим износ, получава се пренасищане на пазара и съответно цената пада. Продаваме горе – долу на същите цени от 2019 г., а цените на фуражите са близо два пъти по- високи“,

Какво е решението на проблема?

„За справяне с проблема е необходимо или заетите в сектора да бъдат компенсирани или да има защитена цена на произведените български продукти като яйца, месо, мляко и да не се продават под себейстойност. Ако  това все пак пазарно се стигне до подобна ситуация  – държавата да помогне като покрие останалите разлики“, сподели той.


ковид, МЗХГ, Agrozona.bgЧетете още:

Птицевъдите настояват пред земеделския министър за спешни мерки за възстановяване на сектора


„По предложенията, които отправихме към МЗХГ през месец юни, нищо не се случи. Единствено от министерството поеха ангажимент да заявят продължаване на подкрепата за хуманно отношение за трети програмен период до 2027 г. На тази среща с министъра поскахме да ни подпомогнат с фуражи от държавния резерв, но ни казаха, че това няма как да стане. Два месеца го предлагахме и накрая наистина дойде време за жътва, но сега цените отново започват да се повишават“, коментира още Божанков.

Ние сме членове на две големи браншови асоциации – АЗПБ и Българска стопанска камара и ще поискаме помощ от тях за по- голяма гласност на тези проблеми.

„Срещаме проблеми и с кредитите от ББР“, сподели Божанков

„В момента наши членове се опитват да получат кредитиране по мярката за възстановяване от коронакризата с по- ниски лихви и 80% обезпечение от държавата. За съжаление обаче банките не искат да отпускат кредити към нас, тъй като приемат нашия бранш като рисков, въпреки, че отговаряме на изискванията. Пуснали сме писма към тях и към министъра на икономиката и очакваме решение и по този казус“, заключи той.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА