Сектор птицевъдство отчита 80 млн. лв. загуби през 2021 г. – има ли изход от кризата?

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
7 Минути

Работа в условията на пандемия, нарастващи цени на фуражи и електроенергия, епизотии и други затруднения доведоха до тежкото състояние на птицевъдния сектор у нас през тази година, като предизвикаха системна продажба под себестойност. Има ли изход от кризата и какви са мерките, които е необходимо да бъдат предприети, разказа в интервю за Аzona Ивайло Гълъбов, председател на управителния съвет на Съюза на птицевъдите в България.

– Какви са трудностите в условията на световна пандемия?

– Както всички сектори, в условията на пандемия, ние също имаме трудности с ежедневната си работа, както в производството, така и с реализацията на продукцията. Проблемите с производството са свързани най-вече с покачването на цените на електроенергията и зърнените култури. Това води до образуването на висока себестойност на продуктите и през цялата 2021 година всички производители в сектора работят под себестойност. При ограниченията, наложени върху туризма и ресторантьорството, продукцията която имаме не намира необходимия пазар и цените не могат да се повишат, тъй като потреблението рязко спадна през тази година.

– Може ли секторът да излезе невредим от битката с COVID-19?

– За да се преодолее корона кризата без големи катаклизми и необходимо да се нотифицира помощ за пазарна подкрепа. Вече сме изчислили, че загубите на отрасъла са около 80 милиона. Възможно е ако нотифицираме такава помощ половината от парите да се поискат от фондове на Европейския съюз, а другата половина да се осигурят от националния бюджет, тъй като националният бюджет в това положение най-вероятно изпитва трудност да отговори на всички затруднени отрасли.

– Какво е производството на яйца в страната?

– Българските яйца през последните 10 години са силно конкурентни и неслучайно намират външни пазари. Имаме доста голямо производство. Поддържат се около 5 милиона носещи кокошки, които напълно задоволяват нуждите на пазара на дребно, както и за индустрията. Освен за вътрешен пазар, работим и за експорт. Традиционно се изнасят яйца за Гърция Румъния, Полша, Австрия и Швейцария. Необходимост от това да се внасят от някъде яйца няма, но в условията на свободен пазар, какъвто е европейският, това не е възможно. Единственото ни изискване е да се прилага мониторинг за контрол на салмонела, за да може потребителите да имат гаранция за високо качество на продукцията. Инициирали сме това да има мониторинг, който не възбранява стоките и не ограничава свободното придвижване, но така както се контролират българските ферми искаме да знаем, че се контролират и европейските. Относно бялото месо, разликата в производството през тази година не е особено голяма. Около 100 хиляди тона е производството на бройлерно месо в страната, приблизително толкова е и вноса на птиче месо. Имаме износ, който е традиционно около 20 хиляди тона.

– Очаква ли се засилено производство на пуйки около Коледните и Новогодишни празници?

– България няма развито угояване на пуйки. Има няколко ферми, които са сравнително малки и които участват само за коледния пазар. Най-вероятно те ще предложат ограничени количества охладено пуешко месо за коледните празници, но основно веригите се снабдяват от внос. Охладените и замразените пуйки имат голяма разлика. Най-вероятно вносът ще бъде от Полша и Унгария, където има развито поуйковъдство.

– До 2030 г. ЕС се ангажира да прекрати отгл еждането на животни в клетки.болести, животни, Agrozona.bgНаблюдава ли се вече преход към предимно свободно отглеждани кокошки?

– Потребителят е този, който трябва да направи избора. За съжаление, наблюдаваме една тенденция, която не е добра за нас като производители, а именно изборът да прави търговската верига. Ако потребителят избираше, тогава щеше да стане едно плавно предлагане на яйца, които са най-търсени. Ако се търсят най-много free range, ще има най-много free range кокошки, ако се търсят най-много подови или клетъчни, съответно те ще бъдат най-много. За съжаление забелязвам една тенденция, която не се управлява по нормалния начин, не избира потребителят, а се налагат различни стандарти и ние смята ме да отстояваме интересите си и на ниво Европейски съюз. Искаме технологиите, които са разрешени да се използват без допълнителни ограничения, които се налагат от търговските вериги. Редно е да се правят ограничения по законов ред, а не по търговски.

Какви са нужните промени?

Трябва да се направи един по-дългосрочен план за развитие, поне пет годишен, за да може да се подкрепи с инвестиционните програми, които може да ползват производителите, смята Ивайло Гълъбов. От Съюза на птицевъдите искат да инициират промени по Закона за ветеринарномедицинската дейност. Съществуват известни пропуски в прилагането на Закона по отношение на обезщетенията в случай на инфлуенца, салмонела, чума и псевдочума. Подобни са проблемите и при свинете. Тези законодателни промени са необходими, за да може този въпрос да се реши, убеден е той.

Имаме сериозни проблеми с оползотворяването на тора в страната, който проблем не може да се реши и без една стратегия по въпроса, каза още Гълъбов.

Той повдигна и въпросът за действителността по отношение на клетките. България не би могла без огромен дефицит да приеме прекратяване на отглеждането в клетки. Ако това все пак трябва да се случи, на производителите трябва да бъде предоставен гратисен период, за да може да подменят съществуващото оборудване и да се подготвят за въвеждане в експлоатация на ново оборудване.

председателство, Agrozona.bgСъщо така трябва да се помисли за това какви са възможностите за допълнителна подкрепа на производителите, които съществуват по действащите програми. Европейските страни като Германия и Холандия са подкрепили своите производители с гранд до 85% за преоборудване преди 2 години. Вече всички производители в Германия Холандия са на волиери, най-вероятно това е и причината да се инициира промяна и при останалите страни-членки, въпреки че при нас това би струвало много пари.

Ще се опитаме също да реализираме един проект за популяризирането на българските яйца, казва Ивайло Гълъбов. Преди време с АЗПБ е реализиран подобен проект. „Той имаше ефект за времето си, но може би сега акцентът трябва да е само върху българските яйца, за да помогнем на производителите да намерят малко по-широки пазари“, разказва експертът.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА