Сателити ще следят живота на малките кресливи орли у нас

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

 

За първи път бяха поставени сателитни предаватели на три малки кресливи орли излюпени в гнезда в България. До сега с GSM предаватели са маркирани царски орли, египетски и белоглави лешояди, морски орли и червеногуши гъски в страната, съобщиха от Североизточно държавно предприятие (СИДП).

Предавателите са поставени на три предварително избрани млади малки кресливи орли. Изборът е направен от специалисти, проучващи вида у нас, въз основа на видимата възраст на птиците, очакванията да напуснат гнездото до 10 дни след маркирането им, както и според достъпността на гнездата, в които се намират те.

Трите малки кресливи орли, с поставени GSM предаватели, носят имената Кубрат, Тервел и Бояна

Българското дружество за защита на птиците, Дуранкулашко езеро, Agrozona.bgПо време на маркирането мъжките птици са били по-спокойни, докато женската е била много буйна и е създала затруднения на екипа, поставящ предавателя. Гнездата, от които са маркираните малки кресливи орли, са разположени в защитена зона „Сакар“ от мрежата Натура 2000.

Поставените GSM предаватели са с тегло по-малко от 3% от телесното тегло на орлите и са прикрепени към птиците посредством тефлонови ремъци. Предавателят се закрепя свободно, така че да не създава неудобство на птицата, но в същото време да е сигурно, че няма да падне или да бъде премахнат от орлите. Маркираните птици много бързо привикват с предавателите и могат да осъществяват ежедневните си дейности безпроблемно.

От орлите са взети проби за ДНК анализ, който със сигурност ще потвърди пола им. Направени са още специални измервания на размаха на крилете, дължина на главата, краката и опашката. По този начин се проучва вида и се събира информация, която е от значение за бъдещото му опазване.

Събиране на важни данни за съхранението на вида

Поставянето на сателитни предаватели на малки кресливи орли ще позволи да бъде проучен по-дълбоко вида и най-вече да бъде получена по-детайлна информация за миграционния му път, предпочитаните места, на които спира за почивка по време на дългия прелетен път, временните му местообитания и много други важни събития от живота на малкия креслив орел. Проследяването на орлите чрез сателитна телеметрия ще послужи още за идентифицирането на заплахите и причините за смъртност при птиците по време на миграция.

За два размножителни сезона ще бъдат маркирани  общо 10 малки кресливи орли

Поставянето  на сателитните предаватели се извършва в рамките на проект „Мерки за опазване на малкия креслив орел и неговите местообитания в България“ към програма LIFE на ЕС, реализиран от Изпълнителна агенция по горите, Югоизточно и Североизточно държавни предприятия и Българско дружество за защита на птиците.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА