Министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов се ангажира със задълбочаване на сътрудничеството с представителите на научните и академични среди при предстоящото обсъждане на доклад за състоянието на горския сектор и набелязване на конкретни мерки в плана за действие за развитието му. Това съобщават от земеделското министерство за срещата на министъра с представители на горската научна общност. По думите му това е важна част от предстоящия дебат по необходимите неотложни задачи в сектора, свързани с контрола и стопанисването. Министърът е посочил още, че се търсят начини за финансово подпомагане на научната дейност в сектора.
Като най-неотложният проблем по време на дискусията е посочен подобряване състоянието на горите, като първостепенна задача е справяне със съхненето на горите и оползотворяване на дървесината от засегнатите територии. Поставен е въпросът и за ограничаване настъплението на насекомото „борова процесионка”. Сред темите на срещата са още опазване на биологичното разнообразие в процеса на стопанисване на горите, необходимостта от по-добра техническа обезпеченост на дейностите в горите. Акад. Александров подчерта още, че е необходима силна горска власт, а в отговор заместник-министър Атанас Добрев информира, че се подготвя възстановяване на контролните пунктове в горските територии с цел подобряване превенцията на фона на засилените проверки от началото на настоящия управленски мандат.
Атанас Добрев от своя страна се обърна към представителите на науката с думите: „Разчитаме на Вас да бъдете като наш коректив с безценния практически и управленски опит, знанията и идеите, които имате”. Той посочи, че има намерение подобни срещи да се провеждат регулярно, за да бъдат представяни на тях за съгласуване подготвяни проекти за документи в горския сектор.
Необходимост от нов Закон за горите с нова философия, като се прецени коя е най-адекватната форма на стопанисване и управление, е очертал по време на дискусията акад. Александров като по думите му мерките трябва да се вземат веднага, защото след половин година ще е късно. Той е посочил като пример моделите на стопанисване в Румъния и Сърбия, където има малко, но силни предприятия. Обсъден е и въпросът с управлението на националните паркове, като е направено предложение за създаване на природен парк в Родопите.