Рутинното купиране на опашките – основен проблем в свиневъдството

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Експерти от БАБХ искат да се повиши хуманното отношение към животните

Рутинното купиране на опашките на свинете в стопанствата бе основна тема на разговор между експерти от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и животновъди. Целта на срещата бе да се потвърди и прилагането на минимални изисквания за защита и хуманно отношение при отглеждането на животните – Наредба № 21 от 14.12.2005 г. (Директива 2008/120/ЕО). С тази директива се въвежда изискването към страните членки да се гарантира, че рязането на опашките не се извършва рутинно и важи вече 25 години.

От БАБХ настояват за повишаване ангажираността на фермерите за прекратяване на практиката за рутинното купиране на опашки в стопанствата и за спазване разпоредбите на действащото законодателство. Експертите на БАБХ  подчертаха, че това може да бъде овладяно само чрез съвместни усилия и работа в тясно сътрудничество на индустрията с компетентните органи.

Фермерите бяха информирани и за факторите, които могат да доведат до необичайно поведение при свинете. Сред основните опасности, които могат да се наблюдават при подрастващите животни, са нараняване на опашките, ушите или крайниците. Но като най-значим и широко разпространен проблем, с който се сблъсква свиневъдството, бе посочен хапането на опашките, съобщават от БАБХ.

В мерките за по-хуманно отношение към свинете ангажиментът предвижда да бъдат включени и ветеринарните лекари, институциите и индустрията.

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама