Руското правителство не предвижда премахване на митото върху износа на пшеница

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Руското правителство обяви, че не предвижда премахване на митото върху износа на пшеница през пазарен сезон 2016/17. Фермерите се надяват на повече приходи.

Налагането на митото няма негативно влияние върху износа на зърнени култури от страната, каза вицепремиерът Аркади Дворкович. Той уточни, че през пазарната 2015/16 г. Русия е била най-големият износител на пшеница в света.

Спадът на цените на зърнените култури на вътрешния пазар ще продължи в резултат на голямата реколта, ако митото за износ продължи да потиска разрастването на износа. Цената на хлебната пшеница през юли 2016 г. в европейската част на Русия намаля с 13% спрямо юни и достигна 9 500 рубли за тон (131,63 евро/тон). В останалата част от страната падна със 17% до 8 600 рубли за тон (119,16 евро/тон). На световния пазар стойността й в момента е 163 щ.д./тон, което е с 6% по-малко в сравнение с шест седмици по-рано и преобърнато в местната валута отговаря на около 10 860 рубли.

Експертите не са единодушни относно ефектите от наложеното мито върху износа. По оценка на най-големият износител в страната не може да се очаква значителен ефект, защото ефектът от митото би бил негативен, ако стойността му беше над 13 000 рубли (180,13 евро/тон). От агроминистерството обаче посочват, че митото ще допринесе за повишаване доходите на фермерите.

Митото бе въведено през февруари 2015 г. с цел да осигури продоволствие за населението. Поради това, че рублата се обезцени, износът става по-изгоден, отколкото продажбата на местния пазар.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама