Руски медии разкриха цялата истина за чумата по свинете (видео)

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
42 Минути

Африканска чума по свинете става известна в началото на 20 век, от първите опити за въвеждане на културни породи свине в колониалните страни на Южна Африка през 1903 година. След 50 години следвоенното процъфтяване на международната търговия доведе до пренасянето на АЧС в Европа. Избухването на болестта за кратко време обхвана Португалия, Франция, Белгия, Холандия и Испания. Потискането на епизоотията изисквало огромни разходи и колосални усилия,става ясно от подробен доклад на Руската федерална служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор.

Испания успява да се справи с първата вълна

„В Испания първата епидемия е настъпила през 1960 година. Това беше пренасяне от неблагополучни райони на Португалия, и болестта засегна не само Испания, но и много други страни. Тази епидемия се разпространи много бързо и за три години цялата страна гореше. По това време хората се опитвали да контролират разпространението на болестта, но нямаше програма за нейното ликвидиране. По-скоро имаше програми за оцеляване.”

В продължение на 30 години в земята на хамона и чуризо бушува африканската чума. В същото време свиневъдството продължава да се развива. Заболяването не пречи на това, то е било добре контролирано чрез бързо елиминиране на огнищата. Възникващите нови технологии в животновъдството позволяват на големите ферми да се предпазят от АЧС. Казано по-просто, испанците са се научили да живеят заедно с чумата, но към 1990 г. става ясно, че това не може да продължи. Тогава Испания е на прага на присъединяване в Европейския съюз.

ЕС изработва концепция за пълното изкореняване на болестта

„Когато Испания стане член на ЕС, износът от държавите-членки към Испания ще бъде отворен, а износът на продукти от Испания, напротив, ще бъде затворен. Такъв дисбаланс ще доведе до загиване на нашата свиневъдна промишленост и тогава дойде универсално разбиране, че е необходимо не само да се контролира болестта, но и да се изкорени. Мисля, че това беше важната част, емоционалната част. Хората установиха, че наистина трябва да изкоренят болестта, в противен случай самата болест ще изкорени свиневъдството.“

С подкрепата на Европейския съюз и правителството на Испания, с одобрението на ветеринарната служба, фермерите и общините, беше разработена държавна концепция за пълно изкореняване на африканската чума по свинете.

Проектът се ръководи от Хосе Санчес Виска Его. За неговата реализация бяха издадени 11 кралски указа и 5 нови закона, изразходвани бяха милиони евро, повече от две хиляди стопанска са получили преференциални заеми, за да повишат нивото на биобезопасност.

„Програмата за свиневъдство от затворен тип показа положителни резултати и след две години се избавихме от болестта в стопанствата. Програмата за свиневъдство от отворен тип се сблъска с някои проблеми. Черните свине, от чието месо се прави най-добрата шунка в света, се отглеждат свободно, като се хранят с плодовете, които растат на дърветата. Това придава определен вкус на шунката. Но при свободното отглеждане ситуацията има два ключови проблема. Първо, един от основните вектори на пренасяне на вируси е кърлежът от рода ornithodoros, който обитава Испания. Вторият проблем е, че в такива ферми има контакти на домашните свине с диви свине.“

За да се прекъсне контактът с дивата природа, повечето свине се прехвърлят на закрито. Популацията на дива свиня значително се намалява. Беше извършена регистрация на всички стопанства и беше извършена идентификация на прасетата.

Засилен е контролът върху движението на животните и продукцията. При потвърждаване на огнище, всички свине незабавно са унищожавани, а техните собственици получавали компенсации. Мобилни ветеринарни екипи работят на територията на Испания. Всички ферми са подложени на мащабен серологичен мониторинг.

„АЧС не причинява 100% смъртност. Има някои животни, които оцеляват. Те показват много сдържани, не изразени симптоми и в същото време са носител на вируса. Заедно с екип от 25 ветеринарни лекари, проведохме масова програма имуноферментен анализ за всички фермери, за да открият и убият всички животни, които са носители на АЧС. По този начин обновихме генетиката на животните.“

Всички тези мерки биха могли да станат безполезни без активното участие на самите фермери. Обединявайки се в асоциации, те помогнаха за изкореняване на вируса. На Испания бяха необходими пет години много интензивна работа, за да победи чумата. В крайна сметка тя успя. През 1995 г. страната обяви, че е напълно свободна от АЧС.

„Бях много доволен да участвам в испанската програма за ликвидиране на болестта. Бях щастлив да видя, че всички бяхме в една лодка, всички бяхме заедно. Беше прекрасно и запомних тези времена като време за търсене. След появата на АЧС имахме 7 огнища на други болести и винаги се прилагаше програмата за борба с АЧС и винаги постигахме успех.“

Чумата плъзва и в Америка

Въпреки това, вирусът не възнамерява да спре в Европа. През 70-те години на миналия век   екзотичната болест е пренесена в страните на Централна и Южна Америка. Доминиканската република пострада от вируса, изразходвайки 60 милиона долара за изкореняване на болестта, както и Куба. На острова на Свободата на практика е било унищожено цялото поголовие свине, а това са повече от половин милион животни. Всички свинеферми в Куба са затворени.

“Инфекцията беше изкоренена в начален етап за няколко години, може да се каже, но разбира се, тогава са били предприети изчерпателни мерки с привличане на големи средства и административни ресурси на най-високо ниво.”

Съветските учени помогнаха на Куба в борбата им, а опитът, придобит в Хавана, беше много полезен след няколко години. През 1977 г. чумата дошла в СССР. Според версията на участниците в ликвидирането на епидемията, корабите, влизащи в пристанищата на Одеса и Иличевск, са закупували храна за екипажа в Южна Америка, където тогава африканската чума била широко разпространена. С отпадъците от камбуза са хранили домашни свине вече на континента. Разпространението на заболяването настъпва много бързо. Все още здрави, но вече заразени прасенца са се продавали на пазарите на големи кооперации. Спешно е изпратена група от ветеринарни лекари в Одеска област. По техни указания в района е въведена карантина. За ликвидацията на болестта е привлечена полицията и даже армията. Действали са много строги ограничителни мерки. Нищо не се е внасяло или изнасяло. По-голямата част от свинете са били унищожени, 700 хиляди глави. Това е цената, която плати Съветския съюз, за да не навлезе епизоотията във вътрешността на огромната страна. Успяват напълно да овладеят епидемията. Постепенно почти целият свят се изчисти от заразата. За няколко години Евразийският континент, с изключение на италианския остров Сардиния, беше свободен от АЧС.

Русия е новата жертва

Но внезапно през 2007 г. чумата се върна. Вирусът е попаднал в Грузия, оттам е пренесен на територията на Русия. Не беше възможно да се ограничи огнището и да се предотврати разпространението на болестта толкова бързо и ефективно, колкото в Одеса. Хората не бяха готови за пристигането на АЧС. Много собственици на болни животни криеха истинската причина за смъртта, а Министерството на природните ресурси категорично отказва да намали броя на дивите свине в неблагополучните и граничните с тях региони. Ветеринарната служба, раздробена по това време на части и не притежаваща необходимите правомощия, нищо не можеше да направи.

Първото огнище е фиксирано в Чечения. Движението на вируса върви много интензивно и скоро АЧС се пренесе в Ингушетия и Северна Осетия. Тогава започва шествието по юга на Русия. Заболяването е открито в Ставрополски и Краснодарски край, след тях – в Ростов и Волгоград. Ако първоначално ставаше дума за единични огнища сред диви свине и домашни свине в личните помощни стопанства, то тук вече бяха засегнати големи предприятия. Съвсем неочаквано АЧС бе пренесена в Ленинградска област. От тук започва разпространението й в северозападната част на Русия. Третият вектор е покрай Волга.

Към края на 2011 г. областите Нижни Новгородод, Саратов и Оренбург са в зоната на заразяване. В същия период чумата дошла в Централна Русия. Първата епидемия е настъпила в поправително заведение в област Твер. През следващите пет години АЧС бе откривана в още двадесет и два руски региона. Чумата продължава своето движение на юг, северозапад, в Поволжието и в централната част на Русия. 2017 година става най-резонансната година в историята на присъствието на болестта в страната.

Вирусът е стигнал до Сибир. Негови жертви са хиляди прасета в областите Омск и Тюмен и Красноярски край.

“От началото на епидемията на африканска чума по свинете в Русия, от 2007 г. насам петдесет и един региона са считани за неблагополучни региони, в които са регистрирани огнища на инфекция или в популация на диви свине, или в популация от домашни свине.”

За 11 години в Русия са унищожени повече от един милион прасета. Щетите, причинени на индустрията, се измерват в милиарди рубли. Досега нито един регион не е застрахован срещу пренасяне на вируса.

Причини за разпространението на АЧС:

  • междуведомствено раздробяване;
  • липса на координирани и бързи действия за предотвратяване на пренасянето на вируса;
  • прикриване на смъртността при животните и информацията за АЧС от регионалните ветеринарни администрации и собствениците на животни;
  • неефективно намаляване на броя на дивите свине;
  • неспазване от страна на предприятията на ветеринарно-санитарните изисквания при отглежданите свине, тяхното клане и преработка на продукция;
  • ниско ниво на биологична защита на личните помощни стопанства и малки стопанства. Контакти на домашни свине и техните собственици с диви свине;
  • липса на идентификация на животните и отчетност за свинете;
  • неразрешено движение и търговия с животни и продукция, заразени с АЧС.

През ноември 2017 г. Тюмен беше развълнуван от новината за избухване на африканска чума по свинете. Огнището на болестта е регистрирано в свинеферма в село Шорохово, Исетски район. Това е първото голямо предприятие в Урал, което пострада от чумата.

„Към периода на избухването на болестта във фермата е имало около 16 и половина хиляди животни, от които за определен период от време са паднали около 900 и повече глави. Фактически се оказа, че около 16 хиляди глави са били унищожени на територията на село Шорохово, в първата заразена зона са били конфискувани и унищожени 288 глави.“

Все още не е възможно да се установи точната причина за епидемията. Обаче, по време на разследването се оказва, че предприятието грубо е нарушавало правилата за отглеждане на свине. Територията на фермата е била само частично оградена, всяко лице или диво животно е можело свободно да влезе вътре в комплекса. Работниците са си носели храна на работа, включително месо. Много от тях са отглеждали свине в личните си стопанства. Такова пренебрегване на нормите за биологична защита е довело до ужасни последствия.

„Сега, откакто напуснах работа, вече не ходя там, тежко ми е. Какво има там и как е там – не знаем, но сега всички ще бъдат без работа, повечето така и си намериха работа никъде, защото докато продължаваше унищожението, дори и след месец, хората започнаха да си търсят работа, никъде не ги вземаха. Сякаш хората бяха болни, а не животните. Като цяло, селото го изтръгнаха от корен. 170 души са без работа – хоп, и всички останаха. И ще стане ли нещо, няма ли – никой не знае.“

Днес свинефермата е затворена, както и много други руски компании, които са престанали да съществуват след пренасянето на африканска чума по свинете.

Но тази история получи печалната си известност по съвсем друга причина.

„Започна в нашата бригада, но бях в болнични, не знам самото начало. Когато се върнах на работа, прасетата вече бяха болни. Мислехме, че това е белодробна болест, и ги лекувахме при нас. Ние се грижехме за тях, но защо дори не сме имали … Лекарят даваше за изследвания, резултатите идваха отрицателни…“

Докато прасетата са били лекувани, предприятието работи с пълна пара. Компанията продавала месо на тюменски преработвателни комбинати и изнасяла живи свине в други региони. Разследващият комитет сега изяснява защо правилната диагноза не е била поставена веднага и дали е имало умишлено укриване на африканска чума по свинете. Тогава всички сили са били хвърлени на оперативно търсене на заразени животни.

„Меркурий“ в борба със заразата

Автоматизираната информационна система МЕРКУРИЙ е система, създадена от Росселхознадзор (бел.пр.: Федералната служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор) за електронна ветеринарна сертификация на продукти. ЕВС е официално въведена в Русия от 01 юли 2018 година. Тя позволява да се гарантира проследимостта на производството, движението и продажбата на животински продукти, оперативно да се установяват и изземват опасни продукти, да се изчислят недобросъвестните производители, да се изтласкат измамниците и контрабандистите от пазара.

„Благодарение на програмата„ Меркурий “ беше установено кой е транспортирал, къде е закарал, и са предприети оперативни мерки за информиране за локализацията на огнищата в тези територии.»

Оказа се, че болните прасенца са продадени на предприемачи в Курганска област и в Ямало-Ненецка автономен окръг. И в двата региона незабавно бяха ограничени огнищата на АЧС, бяха избегнати тежките последствия. Откакто е попаднал в Русия смъртоносният вирус, това далеч не е единственият случай, когато едно предприятие, което вече е обхванато от чума, продължава да работи и да търгува с продукти.

През 2012 г. заразено месо от едно от предприятията в Краснодарски край е изнесено за девет руски субекта.

През 2014 г. подобна история се случила в Псковска област. Опасната продукция е попаднала в 15 региона.

През 2016 г. от огнище на африканската чума по свинете в Московска област месо е изпратено до тридесет и един руски субекта. Нещо подобно, но още по-страшно, се е случило в Калининградска област. Тук АЧС чакат е очаквана отдавна, тъй като болестта, която лесно преминава границите на държави, е достигнала до Прибалтика и Източна Европа.

„Калининградската област беше в зоната на риска от 14-та година, когато първите стъпки бяха регистрирани в Литва и в Полша. По принцип, ветеринарните лекари в региона знаеха, че болестта ще дойде. Знаехме, че ще дойде рано или късно.“

И дойде в края на 2017 г., само на един километър от полската граница бяха открити диви свине, умрели от африканска чума по свинете.

„През ноември на седемнадесетата година областната лаборатория за пръв път диагностицира африканска чума по свинете. В нашата лаборатория бяха изпратени проби за потвърждение. Беше от дива свиня. Реакцията беше положителна, но ние изолирахме ДНК на вируса на африканската чума по свинете и с използване на метода на РПФ (бел.пр.: рекурентно преобразуване на Фурие), оцветихме маските.”

Буквално месец по-късно домашни прасенца започнаха да умират от АЧС в областта. Всички те са били държани в лични помощни стопанства на граждани и, следователно, не са били защитени от болестта.

„Ние се сблъскахме точно в първите огнища в личните помощни стопанства, когато на нивото на общините имаше неразбиране за сериозността на ситуацията. Диференцирането на момента, в който частен собственик, който по принцип не допринася значително за регионалната икономика, става причина за такива катастрофални последици.“

Катастрофални последици

Последствията бяха наистина катастрофални. В рамките на шест месеца чумата достигна до големите предприятия. Огромна свинеферма с най-високо ниво на биологична защита в Правдински район, където към момента на избухването на епидемията се отглеждаха повече от сто хиляди животни, е една от първите, които докладват за огнището. Въпреки това, както се оказа по-късно, епидемията в предприятието е започнала няколко седмици преди официалното поставяне на диагнозата и през цялото това време компанията не е спирала да работи.

„Болни животни са били откарвани в кланицата, след което месото е извозвано в различни региони на Руската Федерация. В шест региона ние открихме месо, контаминиран вирус на АЧС. За съжаление, това също е един от пътищата за разпространение и, може да се каже, един от основните пътища.“

Месото от животни от този комплекс все още се среща в различни части на страната, въпреки че предприятието е напълно затворено. Всички работници бяха съкратени, 128 хиляди прасета бяха унищожени. Следствието и прокуратурата ще установи какво се е случило. Образувани са наказателни производства срещу представителите на комплекса и лекаря от регионалната ветеринарна служба. Ако се докаже, че компанията е знаела за АЧС и умишлено е прикривала болестта, за да има време да продаде колкото е възможно повече животни, тогава това престъпление ще стане, може би, най-жестокото и ужасно за всичките 11 години от присъствието на чумата в страната. Престъпление срещу собствения си народ.

Дерил Татаринов е оглавявал най-голямата кланица и предприятие за производство на месна продукция в региона. Повече от десет години компанията успешно работи и се развива.

„В момента всички служители са уволнени. Ние не можем в момента да им плащаме заплата, ние напълно спряхме. Просто няма какво да правим, седим и чакаме някакво чудо, което не се случва.”

Беше известна опасността от африканска чума по свинете и бяха предприети защитни мерки. Следили са служителите, както трябва, да не отглеждат прасета в личните си помощни стопанства,  контактували са с ловци, изградили са система за допълнителни дезинфекционни бариери при влизане и, разбира се, не са очаквали, че АЧС ще дойде напълно законно, с обичайното снабдяване с животни от същата онази свинеферма.

“По-рано се колеха някъде около 600-700 глави на ден. И сега мога директно да ви покажа какво има в нашите хладилници. Виж, няма нито едно парче месо, нито половин труп, пълна тишина.”

Към днешна дата в Калининградска област са регистрирани повече от 60 огнища на АЧС. Броят на свинете е намалял с повече от една трета. Междувременно през последните четири години Росселхознадзор постоянно предупреждава местните власти за опасността от африканска чума.

„През цялото време ние предлагахме някои инициативи, като цяло ги предлагахме на ниво областна администрация и на заседанията на комисиите за извънредни антиепизоотични мерки. Това е, първо, създаването на буферни зони по границите, защото ние разбираме за анклав от държавни граници. Изглежда, че е по-лесно да се направи буферна зона от 10-15 километра и постоянно да се извършва профилактика на тази територия. Имахме предложение да се направят буферни зони поне до два километра около големи свинеферми.”

12 000 огнища на АЧС в Европейския съюз

Но буферни зони така не са бяха създадени. Популацията на дива свиня не се намали до нужното ниво. В частните помощни стопанства населението продължи активно да отглежда прасета и всичко това на фона на ежедневното влошаване на ситуацията с АЧС в съседните Полша и Литва. В Европейския съюз разпространението на африканската чума по свинете е достигна катастрофални мащаби. От 2014 г. насам има  повече от 12 000 огнища. Това е девет пъти повече, отколкото в Русия за цялото време на присъствието на вируса.

„Когато АЧС се пренася в Европа, повечето учени се занимаваха с класическата чума по свинете, не с африканската, и не се съгласиха с мен, че ще имаме големи неприятности. Още тогава предупреждавах, че вирусът ще еволюира със сигурност и представлява голяма опасност за Испания, и ако не направим нищо, това ще се превърне в проблем. И в крайна сметка днес имаме 8 страни от ЕС, неблагополучни за АЧС. В 8 страни към това се добавя увеличение на броя на дивите свине. Ние контролираме ситуацията на вътрешния пазар, но не много успешно се занимавахме с контрола на дивите животни и мисля, че това е голяма грешка.“

Многократни предупреждения

Русия многократно е предупреждавала Европейския съюз за заплахата от африканска чума по свинете. От момента, в който вирусът попадна в Грузия, това развитие на събитията изглеждаше неизбежно.

Учените от Федералния център за здравето на животните, подчинен на Ростселхознадзор, прогнозираха, че АЧС ще се пренесе към Европа в южната посока, през Украйна и Карпатите, както и към северното крайбрежие на Балтийско море. Така се случи. Вълната на епидемията обхванала почти всички балтийски страни и Източна Европа, а дивите свине са виновни за това.

„Днес най-сериозният проблем, свързан с дивата свиня, е, че популацията на дивата свиня е нараснала драстично. В някои страни тя се е увеличила до 700 или 800 хиляди животни. Можете ли да си представите подобен скок в популацията? Дивата свиня е носител не само на АЧС, но и на други болести, като туберкулоза или болест на Ауески. Това се случва, защото ние не контролираме нейната популация. Голям брой животни са под закрилата на населението, което е против намаляването на броя на дивите свине.“

В резултат на това обширната популация от диви свине, наброяващи милиони индивиди, се е превърнала в естествен резервоар на вируса. Животът на инфекцията в Европа сега се поддържа без никакъв принос от кърлежи, домашни свине или хора. Въпреки факта, че днес европейците признават този проблем и започнаха да намаляват броя на дивите свине, африканската чума по свинете продължава да разширява географския си диапазон. Следващият удар болестта може да нанесе в страните от Западна Европа. Германия, Австрия и Франция са в голяма опасност.

Мрачни прогнози

„Прогнозата за разпространението на АЧС в Европа е неблагоприятна. Ако не предприемем мерки, рано или късно АЧС ще дойде в Испания, защото болестта се разпространява изключително бързо.“

Засега Испания е отделена от разрушителния вирус от две хиляди километра. Тук свиневъдството процъфтява. Страната се счита за най-големия производител на свинско месо в Европейския съюз след Германия, а по брой на поголовието изобщо няма равни в Европа.

Обемите на износа нарастват всяка година. Испания доставя свинско месо и световноизвестни деликатеси в 130 страни по света, но всички производители знаят, че щастието им може да свърши и много се страхуват от това.

„АЧС предизвиква голяма загриженост. Ние се борихме преди много години, през 80-те, така че имаме известен опит. Поради тази причина ние много добре знаем какви могат да бъдат последствията.“

Днес Карла Спинер оглавява една от традиционните свиневъдни компании в Испания. В малките му, но многобройни ферми се отглеждат 400 хиляди свине. Произвежданата продукция се продава на вътрешния пазар, изнася се в Южна и Източна Европа, Латинска Америка, САЩ и дори в Азия. Тайната на успеха на фирмата е в стриктно спазване на правилата за биобезопасност и използването на нови технологии, при това са разработени самостоятелно.

„Първата система е външната система за контрол. Ние инсталираме виртуални огради около фермата. Всеки посетител, служител, доставчик е под контрол. Благодарение на системата се знае кой е вътре или отвън. В същото време може да се проследят контактите между фермите, вече не е необходим дневник, мога да проследя всичко онлайн. Втората система е най-любопитна и се използва в голям брой страни с цел проследяване на вътрешното движение на персонала: дали правят всичко правилно, дали сменят дрехите си, дали вземат душ, дали са на това място.»

Допълнителните мерки за контрол в Испания се възприемат положително от всички. Тук нивото на отговорност сред работниците в индустрията е изключително високо.

„Вярвам, че биологичната безопасност се основава на три принципа. Първият е биоизолацията. Не трябва да позволявате на патогените да проникнат във фермата. Вторият е биоуправлението. Трябва да контролирате ситуацията, когато патогенът все пак е попаднал във фермата, а третият принцип е да се предотврати разпространението на патогена, ако той съществува в други ферми. Това са ключови принципи, които трябва да бъдат прилагани от всеки член на компанията, като се започне от техническия персонал и завърши с топ мениджърите във всички стопанства.“

За съжаление, в Русия за такова отношение към управлението на бизнеса засега може само да се мечтае. Резултатите от разследванията на причините за възникване на огнищата на АЧС в големите свинеферми са едни и същи всеки път. Ръководителите на такива стопанства, като правило, не считат, че чумата е нещо опасно, следователно, те са пренебрежителни и изключително икономично се отнасят към правилата за биозащита.

„Днес Русия се намира в ситуация, подобна на тази в Испания през 70-те и 80-те години. Икономиката се разраства, отглеждат се повече свине, производството се увеличава, а все повече продукция се изнася. Производителите са щастливи и не виждат проблеми в АЧС. Това се случва по три причини: първо, болестта не засяга хората, второ, не се изнася толкова много продукция, и третата причина – все още не е намерена формула, която да обедини всички в борбата срещу АЧС.“

Всички трябва да участват в борбата

Победата над африканската чума по свинете е много мащабна и системна задача. Тя включва няколко важни компонента едновременно. Първото нещо, което трябва да се направи, е да се повиши нивото на биологична безопасност на абсолютно всички свинеферми, кланици и преработвателни предприятия.

„Проблемът е, че вирусът винаги се връща. Той знае какво да прави и това се случва сутрин, през нощта, в неделя, на празници и ако не знаете как ще се държи вирусът и ако нямате модел за това как да го предотвратите, най-вероятно ще загубите в борбата срещу този вирус. Вирусът определено ще спечели. Затова е наложително да се приеме програма за борба с вируса, в която да бъде предписана надеждна биозащита на предприятията.“

Успоредно с това трябва да се работи с личните помощни стопанства. Най-често точно те стават източник на болестта и тук най-важното е да се елиминира напълно контактът на домашните свине с дивата природа, да не се развъждат в местообитанията на дивите свине и да се спазват правилата за биобезопасност. Много по-лесно е да се защити от вируса малка ферма, отколкото една огромна свинеферма.

„Може да имате райони, предназначени за развъждане на диви свине, но в никакъв случай не трябва да се занимавате с производство на продукция от свине. В същото време е необходимо да се намали броят на дивите свине в дивата природа.“

Намаляването на популацията от диви свине е третата стъпка в борбата срещу АЧС. И накрая, четвъртият и най-важен елемент е консолидацията на усилията между всички, които искат да запазят свиневъдството в страната.

„Трябва да се обединят властите, фермерите и хората, които познават болестта. Щом успеете с това, ще постигнете успех. Необходимо е всички да са готови да работят за пълното изкореняване на болестта.”

Шокиращи данни за Китай

Но, решавайки вашите вътрешни проблеми, не трябва да се забравя за външните заплахи. В момента в Китай има огнища на африканска чума по свинете в близост до границите на страната ни. Небесната империя стана първата страна в Източна Азия, която почувства разрушителната сила на АЧС.

“Новината, че в Китай е регистрирана епидемия от африканска чума по свинете, е шок за нас, тъй като е известно, че в момента в Китай има около 500 милиона прасета. И това са официалните данни. Според неофициални данни животните повече.”

В началото на август 2018 г. новината, че екзотичният вирус достигна Китай, най-големият производител на свинско месо в света, абсолютно шокира всички.

Най-вероятно чумата е успяла да се пренесе в противоположния край на континента, благодарение на непрекъснатата търговия със страните от Европейския съюз. Полша, Румъния и Унгария, след избухването на АЧС на техните територии, продължиха да доставят продукция от свине в Китай, и сега никоя страна в света не може да се чувства в безопасност.

Изисква се международно сътрудничество

Ето защо петата стъпка към изкореняването на болестта е международно сътрудничество. Африканската чума по свинете не е проблем на една държава. Дори и да успеем със собствени усилия да победим АЧС в страната, винаги ще има риск от повторното й пренасяне от неблагополучни територии.

Русия е напълно отворена за международно сътрудничество. В продължение на 11 години страната оперативно докладва за всички огнища на АЧС на своята територия и обменя нови данни с международното епизоотично бюро.

„Ние имаме ползотворни партньорски отношения. Смятам, че имаме прекрасна възможност да работим заедно, благодарение на провежданите реформи, вече извършеното структурно преобразуване, както и на добрите текущи проекти за осигуряване на прозрачност на информацията и обмен на опит.“

Взаимодействието се осъществява на ниво научни експерти. Учените от Федералния център за здравето на животните към отдела на Росселхознадзор споделят своя опит и знания с колегите си по света. В Руския научно-изследователски институт за защита на животните африканската чума по свинете е изследвана дълго време и много успешно.

„Имаме лаборатория, която се занимава с проблема на африканската чума по свинете. В тази лаборатория работят много компетентни специалисти, които бързо потвърждават диагнозите от цяла Русия или не ги потвърждават за африканска чума по свинете. Тук, разбирате, че трябва да има оперативност. Колкото по-бързо поставим правилната диагноза, толкова по-големи са шансовете да се ограничи болестта в границите на едно населено място, стопанство, така че тази зараза да не се разпространи в най-близките територии.“

Сега Руският изследователски институт за защита на животните се готви да получи статут на референтна лаборатория за африканска чума по свинете от Международното бюро по епизоотии. Докато се събират документи, работата по изследване и диагностициране на вируса не спира нито за минута.

„Опитваме се да установим възможно най-рано самата поява на огнище, но и тогава, когато е в разгар, и затова разработваме високочувствителни методи. Те включват такива реакции като изотермична, полимеразна, верижна реакция и моноблот. Това са такива реакции, въпреки че към момента се смятат за класически, но въпреки това в нашата страна никой не се занимава с разработка, и затова тази функция е изцяло в нашата лаборатория.“

Втората, немаловажна част от дейността на института е провеждането на научноизследователска работа с причинителя на африканската чума по свинете. Учените изследват изолатите и щамовете на вируса, изследват неговите свойства и оценяват характеристиките. Лабораторията може да идентифицира всякакви промени в инфекцията и да предвиди нейното разпространение.

„Всеки път трябва да проверяваме какво причинява огнището, откъде идва един или друг патоген и затова е най-сложната работа, която отнема максималното време на персонала на нашата лаборатория, но, когато знаем кое, откъде е донесен патогенът, тогава можем да предложим мерки за борба и елиминиране на огнището в самото му начало.”

Но най-трудната част от работата, както признават сътрудниците в института, е командировката до мястото, където чумата вече е избухнала и свинете трябва незабавно да се изземат и унищожат. И тук всеки, който участва в това, се сблъсква със съпротива и неразбиране от страна на собствениците. Често в социалните мрежи се обсъжда, че чумата изобщо не съществува и всичко това е измислица в подкрепа на големите свинеферми. За съжаление именно тези хора, които не вярват в африканската чума, се превръщат в несъзнателни виновници за разпространението й.

«Федералният център за здраве на животните има отдел – Информационно-технически център, който анализира както официална, така и неофициална информация, а също така и прави мониторинг на информацията от социалните мрежи в чужбина, от форуми и в същите балтийски страни, например, и други страни ситуацията е почти същата. Хората не вярват, хората мислят, че се опитват да изземат животните от тях.“

Санитарна и социална катастрофа

Без значение на колко хора им се иска, но африканската чума по свинете не е приказка, а ужасна реалност. Санитарна и социална катастрофа, разоряваща десетки страни по света, и навсякъде прилагат едни и същи твърди методи за борба с АЧС. Няма други начини за изкореняване на болестта.

„За съжаление, нищо още не е разработено, но все пак трябва да вървим напред и все някога все някакви методи за борба трябва да бъдат разработени и трябва да се опитаме да има нови разработки. Мисля, че всичко това е свързано с факта, че генетиката може да се погледне по различен начин, ваксините може да погледнат по различен начин.”

Някои от най-големите световни научни институти се опитват да разработят ваксина срещу африканската чума по свинете, сред които Руския федерален център за защита здравето на животните и Мадридската лаборатория на Международното бюро по епизоотии. Докато учените са в трудни научни изследвания, от нашите решения и действия зависи колко още животни ще умрат от АЧС, колко предприятия завинаги ще затворят вратите си, колко хора ще останат без работа и средства за живот. И само ние решаваме дали сме готови или не осъзнато да се отнесем към обща борба, да обединим усилията си срещу един биологичен враг и накрая да видим този свят свободен от африканска чума по свинете.

Какво трябва да се знае за разпространението на АЧС?

Източници на зараза. Живи животни, заразени, проявяващи и не проявяващи клинични признаци на заболяването, както и преболедували, носители на вируса.

Кръв. Кръвта на болно животно може да доведе до заразяване на почвата, инструментите, облеклото и превозните средства.

Изпражнения. Те съдържат висока доза от вируса, която се съхранява в тях за доста дълъг период от време. Разпространяват вируса чрез замърсени с тях обувки, гуми и инструменти.

Кланичен труп. Вирусът живее по-дълго време от стопанина. След смъртта на заразен индивид, АЧС продължава да остава в кланичния труп и може да зарази доближилите се близко податливи животни.

Почва. Земята, върху която е паднала кръв или материал от разлагане на болно животно, остава заразена за дълго време. Вирусът се разпространява чрез замърсени с нея обувки, дрехи, гуми и инструменти.

Кръвосмучещи насекоми и кърлежи. Те са механични разпространители на вируса.

Предмети. Вирусът се предава чрез всеки заразен нежив обект – обувки и дрехи, превозни средства, ножове, оборудване.

Подпочвени води. Често при заравянето на трупове с АЧС, водата от почвата може да разнесе заразата и при сондиране тя да бъде разпространена.

Какво трябва да се знае за начините за предпазване от вируса?

Спазване на основните правила за биологична безопасност.

Животните трябва да се отглеждат в закрити помещения с външна ограда. Не се допуска извеждане на прасета.

Забранява се странични хора да посещават местата за отглеждане на животни.

Помещението, транспортът, инструментите и оборудването трябва да се поддържат чисти и да се дезинфекцират.

Храненето на свине с отпадъци и продуктите от клане на животни е недопустимо. Трябва да се използват безопасни, топлинно обработени храни.

Трябва да се извършва обработка на животните срещу кърлежи и бълхи.

Лечението на прасета без предварително изключване на диагнозите на африканската и класическата чума по свинете, съгласно резултати от лабораторни изследвания, е строго забранено.

Придобиването на свине трябва да е само от специализирани свинеферми при наличие на ветеринарни документи.

Биологичните отпадъци трябва да се изхвърлят в съответствие със строгите правила за биологична безопасност.

В свинефермите, преди посещение на животните, всички служители трябва да преминат през етап на санитарни и хигиенни процедури с пълна смяна на дрехи и обувки. На всички служители трябва да бъде забранено да отглеждат свине в лични помощни стопанства, както и да ловуват диви свине. Храната на персонала трябва да бъде организирана в предприятието, в изолирано от животните помещение.

Клането на свине следва да се извършва само в сертифицирани кланици.

Преместването на животни и продукция вътре в субекта и в други региони без ветеринарни документи е забранено.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА