Румен Порожанов: Стремежът е запазване 40% от общия бюджет на ЕС да е за ОСП

Стремежът е да се запази процентното финансиране на ОСП от общия европейски бюджет – 40%, на фона на излизането на Великобритания от ЕС, това каза министърът на земеделието Румен Порожанов по време на „Национален земеделски форум – ОСП след 2020“ в хотел „Калиста“, Старозагорски минерални бани. Във форума участват над 30 браншови организации, представители на администрацията, науката и синдикатите.
До момента присъстващите на форума се обединиха около тезата за запазване на директните плащания, запазване на обвързаната подкрепа като тя ясно да бъде обвързана с качеството на продукцията, конкурентно ориентирани стопанства. Гонят се ръст в секторите и равни конкурентни условия с останалите държави членки.
Министър Порожанов посочи, че към момента на европейско равнище се прави анализ на въпросника за опростяване и модернизация на ОСП, спуснат от ЕК, който земеделците и асоциациите попълваха до първите дни на май. Към момента вече е изкристализирало искането за опростяване по прилагането на мерките, каза министърът като допълни, че правилата трябва да са по-ясни, за да се прилагат по-ясно. На 7-и юли комисар Хоугън ще представи анализа на анкетата.
Да се минимизират компесаторните мерки, които се натрупват едни върху други и от които се възползват тези, които са „по-окумуш“ е друга цел за следващия програмен период, стана ясно то думите на Порожанов.
„Сигурно ще продължим да работим по системата на СЕПП.“, каза министърът. По думите му е ясно, че има много слабости по отношение ползване на средствата от ЕС, но за това не могат да бъдат отговорни само наредбите и контролиращите лица, а отговорността трябва да се съотнесе и към спекулиращите.
До момента на европейско ниво са проведени няколко неформални срещи на министрите за ОСП след 2020, стана ясно от думите на Искра Вълчева от МЗХГ. България е настоявала за адекватно финансиране на ОСП с оглед Brexit, миграционен поток, т.е. да се запази бюджетът във вида, в който е. По думите й обаче, вече имало европейски министри, които казвали, че каквото и да е намаление не трябва да се отрази на други сфери, освен на земеделието. Вълчева каза още, че Копа Коджека и повечето земеделски производители са за запазването на обвързаната подкрепа в сегашния си размер. За увеличението й обаче не е сигурно, че ще може да се говори, стана ясно от думите на Вълчева. Страната ни е посочила и конкурентноориентираното земеделие също като приоритет. „Официална позиция обаче все още никой не е изказвал, не е изпращал.
Вече обаче има регистрирано забавяне относно определянето на реформите в ОСП, тъй като промените, залегнали в настоящия период спрямо 2007-2013, са определени три години преди приключването на периода.
В програмата на председателстването на Съвета на ЕС на триото България, Естония и Австрия е заложено и трите страни председателки да работят за опростяване и модернизация на ОСП и ще организират междуинституционалното съгласуване на агро политиката след 2020 г.