Без пари за розопроизводителите след актуализацията на бюджета

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути
Розопроизводителите няма да получат никакви средства от определените допълнителни 85 млн.лв. за земеделие след актуализацията на бюджета. В допълнение към това, предвидените помощни по de minimis няма да стигнат до реално засегнатите производители, сподели в ефира на БНР Христо Николов, председател на Националната асоциация на розопроизводителите.

„Ние сме извън този бюджет, въпреки че като браншова асоциация ние и наши представители подкрепихме исканията на целия сектор земеделие, бяхме част от хората, които се бориха да бъде договорен този допълнителен бюджет, но в крайна сметка виждаме, че в него няма предвидени средства за нас“, обясни пред БНР Христо Николов.

„Онзи принцип, че на бебето му дават храна, когато плаче, не би трябвало да се отнася за сериозни въпроси като земеделието“, коментира той в предаването „Преди всички“.

Средствата по de minimis няма да стигнат до наистина засегнатите производители, алармира Николов

100 лв/дка ще вземат онези производители, които напълно са изоставили розовите площи през тази година. За всички останали, които са опитали да обработят и реализират продукцията си, но не са успели, няма да има нито лев, усилията им няма да бъдат възнаградени, споделя още Николов.

Въпросните 2 милиона ще бъдат разпределени сред стопани, които не са реколтирали и не са продали реколтата си.

„От министерството пропускат факта, че няколкостотин стопани влязоха в кампания, бориха се с трудностите, внасяха данъци и въпреки това не можаха да приберат цялата си реколта и да реализират нормални количества и да имат нормални доходи.“

Градушки засягат и розопроизводителите, но пари за обезщетение за тях няма

“Министерството сега иска да раздаде 15 милиона обезщетения за пострадалите от градушки плодове и зеленчуци. Ако ще обезщетяваме някого за градушки, нека обезщетяваме всички”, призова той.

“Сектор розопроизводство ангажира кампанийно над 40 хиляди души, има голям социален ефект и е доказано пострадал”, подчерта Христо Николов.

„Този сектор не го обезщетяваш, а декларираш, че ще изплащаш обезщетение за лозарите, за гроздопроизводство, при положение, че те тази година ще имат може би най-добрата реколта от последните 7-8 години, при положение, че цената на гроздето е най-високата от 7-8 години насам. За какво ще ги обезщетяваме?“

Следващите години в розопроизводството ще бъдат катастрофални, прогнозира Николов

Държавата стимулира непроизводството и липсата на грижа в розовите насаждения за сметка на съвестните стопани, обобщи Николов.

Той е категоричен, че занемаряването на розовите градини рязко и с геометрична прогресия води да развитието на неприятели и на болести.

„В момента създаваме местообитания на неприятели и на болести, като изоставяме огромни на брой и немалки като площ полета с маслодайна роза.“, заключва той.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА