Рибарите по Черноморието ловят цаца и хамсия и са в очакване за сафрида

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Топлите майски и юнски дни допринесоха за увеличения брой биваци по родните водоеми, а падането на забраната за улов на пролетно-лятно раЗмножаващи се риби в рибностобанските обакти до 500 м. надморска височина също допринася за това. Къде и какво ловят българските рибари в момента, съобщи НЛРС-СЛРБ. 

Професионални рибари по Южното Черноморие ловят цаца, хамсия, скорпид. Очаква се и пролетната миграция на сафрида, но тя закъснява с около две седмици. Стари морски вълци изказват опасения, че войната в Украйна може и да наруши обичайните миграционни пътища на ри­бите в Черно море. Все пак това засега са само хипотези. От брега риболовците се забавляват предимно с дребни риби, най-вече попчета, за които лошо време няма.

Рибарската флотилия атакува „Жребчево“ още от среда­та на май, когато отпадна забраната за улов на бяла риба. Към 7 юни и по бреговете стана доста оживено, с множе­ство биваци по достъпните за автомобили участъци. Хищ­ниците продължават изявите си на принципа „днес има, утре няма“. Първите изяви на мирните риби са обнадеж­даващи, хващани са каракуди, морунаши, платики – най- вече с фидерни въдици. И този язовир е споменат с първи извадени шарани.

Каракуди и бабушки – това е основната занимавка за хората с въдици от брега на язовир “Пясъчник”. За шараните си трябва по-спе­циален подход и най-вече продължителен престой. За тях тепърва ще си говорим. Лодките също са обичайна карти­на и така ще е през целия сезон. Едни влизат да тролят, други само за да захранват и вкарват въдици на голяма дистанция. Всеки със своите приоритети.

Имаше някои положителни отзиви от язовир “Ястребино” с бялата риба при от­криването на сезона, после обаче положението се влоши. Към 7 юни се търсят мирните риби, но без особен успех. Дънни­те въдици, заметнати за шаран, почти не реагират. За три дни престой група търговищки рибари са взели само едно шаранче към 2 кг. По-вероятно е да се реализира улов от каракуди и бабушки. На червеите обикновено налитат и прилични костури. Подходът към язовира обаче е рисков по черните пътища, заради падналите валежи през мина­лата седмица.

Първи сомове отчетоха великотърновски рибари на кра­сивия старопланински язовир “Йовковци”. Засега са хващани такива от 3-4 докъм 10 кг, по-едрите все още не са се показали. Има и друга интересна новина от там – ловят редки, но предимно едри каракуди около плантациите с водни треви. За тях фидерните въдици са доказано силно оръжие. За плувкаджиите – бабушки от средна големина и уклеи.

Течението по река Янтра носи меки водорасли, които се полепват по влакната и много затрудняват риболова, особено със стационарни (дънни или фидерни) въдици. Реката е дос­та малка и необичайно избистрена, което допълнително усложнява нещата. Някоя и друга дребна риба може да се излъже, но хората от „постоянното присъствие“ очакват по-голяма вода, която да промие дъното и да прочисти до­садните водорасли.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА