Решението за разпределението на пакета от 500 млн. евро за млечния сектор предизвика различни реакции

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Извънредният съвет на министрите на земеделието на Европейския съюз решиха вчера да разпределят между държавите-членки пакет от 500 млн. евро в помощ на млекопроизводителите, които се налага да се справят с финансови проблеми след загубата на огромния руски пазар. Решението предизвика различни реакции.

Отпуснатите от ЕК средства за фермерите интересът на България е значително по-добре защитен, но те не могат да компенсират изцяло загубите им, коментира министърът на земеделието и храните Десислава Танева за агенция „Фокус”. Тя каза, че 6 млн. евро са били предложени на България и това представлява 1.4% от общия пакет, при условие, че България произвежда 0.6% от млякото в ЕС. „В сравнение с кризата през 2009 г. и решението тогава за директна подкрепа, имаме увеличение на общия европейски пакет с 40%, а увеличението на пакета за България е над 2 пъти”, посочи тя. „В този смисъл при това решение на Комисията и при това разпределение интересът на България е значително по-добре защитен, но тези средства със сигурност по никакъв начин не могат да компенсират изцяло загубите, които фермерите претърпяха, но следва да отговорят на техните незабавни нужди в момента по отношение на запазването и изхранването на стадата”, уточни тя. Министър Танева напомни, че през пролетта българското правителство е подкрепило фермерите в сектор „Мляко” с общо 26 млн. лв.

Очаква се до края на октомври държавите да могат да ползват помощните пакети, отпуснати за фермерите от ЕК, каза още министър Танева и обясни, че първо трябва да има издаден делегиран акт на Комисията за това. „По уверенията на Комисията, визията е, че до края на октомври държавите ще могат да ползват тези пакети”. Танева изрази надежда това да се случи, за да бъдат подкрепени фермерите в този тежък момент. Относно това на какъв принцип ще се разпределят средствата в страната, министърът заяви, че се чакат делегираните актове на комисията и че от четвъртък експертите започват работа. Тя обясни, че трябва да се съобразят с общата европейска рамка, тъй като в този пакет от мерки за справяне с кризата, както и в пакетите за директна подкрепа и плащания на фермерите, има и други мерки, по които също са имали предложения. „Част от нашите предложения са приети и очакваме останалите ни да намерят подкрепа в тези актове”, посочи тя. По думите й, директният пакет ще се ползва от фермерите, които са пострадали най-много от кризата в млечния сектор.

Националният съюз на говедовъдите в България определи като “трохи” отпуснатата от Комисията помощ за млечния сектор в България. Фермерите са на мнение, че основните бенефициенти на помощта в млечния сектор ще са западноевропейските държави, най-вече Франция и Германия.

Фермерите в целия ЕС са недоволни от отпуснатите 500 милиона евро помощ и смятат, че тя не е достатъчна, за да компенсира загубите от икономическите санкции, наложени от Русия. Алберт Ян Маат, президент на фермерската организация Копа, напомни, че Русия е най-големият пазар за европейски земеделски стоки. По преценка на организацията, наложените санкции са довели до загуби от продажби на стойност около 5.5 млрд. евро. „Тази ситуация не е по наша вина, но нашият сектор пострада най-много. Европейските фермери плащат цената за международната политика.“, каза той цитиран от Radio Free Europe.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама